Хто ми

Громадська природоохоронна організація, що активно займається охороною рідкісних і зникаючих видів птахів і їхніх природних середовищ існування. Партнер BirdLife International в Україні.

Слідкуй за нами
Facebook
Twitter
Vkontakte
 
Головна/Цікавинки/Чому Червоний список такий важливий?

ЦІКАВИНКИ

 

 

Чому Червоний список такий важливий?

 

Червоний: колір тривоги, невідкладності, пристрасті та енергії. В більшості природоохоронців "Червоний список" викликає всі ці чотири відчуття і, мабуть, усі одразу. Червоний список каже нам, які види в найбільшій небезпеці і які охороняти слід першими. Це також сильний інструмент, щоб переконати уряд охороняти вразливі види, і для більшості видів рослин і тварин у світі він несе життя. Червоний список неофіційно називають барометром життя, оскільки він є багатою збіркою інформації про загрози видам, їхні екологічні потреби, місця існування, а також інформації про природоохоронні заходи, що слід вжити, аби зменшити ризик зникнення.

 

Його повна назва Червоний список вразливих видів МСОП (Міжнародна спілка охорони природи), а BirdLife International є офіційним органом із питань птахів, що координує процес оцінки всіх видів птахів світу відповідно до категорій і критеріїв Червоного списку, щоб оцінити ризик їх зникнення.


Звісно, він більше ніж просто список. Це кульмінації десятиліть роботи, зусиль тисяч людей, повідомлень із полів, наукових звітів, безкінечних дзвінків, електронний листів, обговорень на Форумі щодо глобально вразливих видів птахів. Ті, хто робить внесок у роботу — це армія орнітологів-експертів: від фахівців, що вивчають окремі види, до гідів орнітологічних турів, котрі помічають зміни з дня у день; від місцевих до національних НУО (як-то Партнери BirdLife), до маститих природоохоронців регіонального чи світового рівня; а у кількох випадках — це тільки люди, які мають доступ до дуже віддалених куточків і яким пощастило спостерігати надзвичайно рідкісні види.

 

Щоб надати кожному виду категорію Червоного списку, наукова команда BirdLife оцінює розмір і динаміку його популяції й ареалу і порівнює цифри з кількісним порогом критерію Червоного списку МСОП. Така об’єктивна й послідовна робота для всіх видів дає нам надійні та зіставні оцінки, які підтримують у всьому світі.

 

Щороку команда невтомно працює, щоб зробити висновок про стан птахів світу — але оновлення списку в 2016 році є надзвичайно особливим і трудомістким. Адже цього року BirdLife видає чотирирічний всебічний огляд стану кожного виду в світі та повну таксономічну оцінку усіх видів горобиних птахів.

 

Червоний список — єдиний, у якому не хочеться бути в перших рядках. Для виду бути "підвищеним у списку" означає, що є ще більший ризик його зникнення. Але й пониження в списку в Антропоцені — у так звану еру людського впливу — не означає "врятований", а є лише одним кроком на дорозі до відновлення.

 

Катастрофа з птахами у клітках
І ось вже цьогорічне оновлення Червоного списку МСОП, оприлюднене 8 грудня 2016 року, попереджає нас про непростий стан, у якому опинилися найбільш популярні птахи, часто утримувані в клітках. Найбільш відомий вид, якого підвищено в списку до найвищої категорії небезпеки — жако або папуга сірий, який із "Вразливого" (VU) перейшов у категорію "У загрозливому стані" (EN). Розумний, харизматичний птах, що вміє чудово імітувати людський голос, папуга жако є найбільш популярною домашньою твариною в Північній Америці, Європі та на Близькому Сході. Здається такий поширений у зоомагазинах світу, що багато хто здивується, почувши, що цьому птаху нині загрожує небезпека зникнення.

 

Але саме популярність жако як домашньої тваринки ставить його під загрозу: щороку тисячі папуг жако виловлюють із африканських вологих лісів. У наслідок таких "жнив" на деяких частинах континенту цей птах майже зник. Під час нещодавнього дослідження, проведеного в Гані і яке повторює обліки 1992 року, виявили, що популяція жако в країні за цей час скоротилася на понад 90%, а можливо й на всі 99%.


Ще гірша ситуація в Азії, де 19 видів підвищені в списку до високих небезпечних категорій, серед яких шість видів отримали статус "У критичному стані" (CR) — остання зупинка перед зникненням.  Цим видам загрожує зникнення за нашого життя.

 

Усі вони є ендеміками Індонезії, тобто поширені тільки там і ніде більше. І якщо зникнення лісів — чинник, то головна рушійна сила скорочення популяцій цих видів — це місцева торгівля птахами, яка здебільшого зосереджена на Яві, Суматрі та Борнео, де тримати співочих птахів є невід’ємною частиною місцевої культури.

 

Острівні ендеміки повертаються
Але Червоний список-2016 несе й підбадьорливі новини з далеких островів усього світу.

 

Птахи, що трапляються тільки на одному острові чи архіпелазі, є найбільш вразливими видами в світі, і не тільки тому, що їхній ареал крихітний за розмірами, але й тому, що вони часто погано озброєні, щоб протистояти загрозам з боку хижаків, як-то коти і щурі, коли ті потрапили на острів. З цієї причини великий відсоток зниклих птахів є острівними ендеміками.

 

Утім цілий потік понижень у цьогорічному Червоному списку показує, що природоохоронна робота може допомогти постраждалим острівним популяціям відновитися. Серед прикладів снігур азорський, якому загрожувало поширення чужорідних рослин у його середовищі існування, що був у минулому найрідкіснішим видом горобиних у Європі — у 1970-80 роках на Азорських островах залишалося не більше 300 птахів виду. Але інтенсивне відновлення середовища існування останніми десятиліттями привело до потроєння популяції, і нині вид понизили в списку вдруге за десятиліття — від "У загрозливого" (EN) стані до "Вразливого" (VU).

 

Кількість видів птахів зросла на 742
Як інституція, що відповідає в Червоному списку за птахів, BirdLife International також завершив другу частину всебічного таксономічного огляду птахів. цьогорічне оновлення стосується горобиних видів птахів — або таких видів як мухоловки, дрозди, ворони, зяблики та інші — і визнав 742 нових види, більшість із яких раніше вважали підвидами інших видів. Нова загальна кількість 6649 видів горобиних вказує на те, що світове біорізноманіття на рівні видів раніше було недооціненим більше ніж на 10%. У результаті, загальна кількість відомих у світі видів птахів вперше перетнула показник 11 тисяч досягши 11 121. Серед них 10 960 видів, що нині існують, а інші п’ять все ще існують, але їх вважають зниклими в природі.

 

Серед нових видів, 11% загрожує небезпека зникнення. Наприклад, описане щойно волове очко виду Thryophilus sernai, що трапляється в Колумбії, одразу отримало статус "У загрозливому стані" (EN), оскільки понад половину його середовища може зникнути внаслідок лише спорудження єдиної запланованої дамби.

 

Тринадцять нововідкритих видів птахів увійшли в Червоний список МСОП у статусі "Зниклий" (EX). Кількох із них ми втратили за останні 50 років — наприклад, очеретянку виду Acrocephalus yamashinae з острова Гуам чи лайсанського медолаза Himatione fraithii, що колись траплявся на Гавайях. Ці види були ендемічними на островах і винищені чужорідними для їх островів видами.


Але виявлення понад 700 "нових" видів не означає, що птахи в світі почуваються ліпше. Незбалансоване сільське господарство, вирубування лісів, чужорідні види, нелегальна торгівля та інші чинники штовхають багато видів до зникнення.

 

Види птахів світу в цифрах:

  Було Нині
Загальна кількість видів 10,424 11,121
Зниклих (EX) 140 156
Зниклих у дикій природі (EW) 5 5
Залишилося 10,279 10,279
Загрожує зникнення (CR, EN, VU) 1375 (13%) 1460 (13%)

 

Категорії видів МСОП:

  • зниклий (EX)
  • зниклий у природі (EW)

 

перебувають під загрозою зникнення

  • у критичному стані (CR)
  • у загрозливому стані (EN)
  • вразливий (VU)

 

  • у близькому до загрозливого стану (NT)
  • відносно благополучний (NC)

 

На фото папуга жако, Peter Nijenhuis, Flickr

Приєднуйся!
Copyrights © 2017 ТОП
Розроблено на CMS Webolla