Хто ми

Громадська природоохоронна організація, що активно займається охороною рідкісних і зникаючих видів птахів і їхніх природних середовищ існування. Партнер BirdLife International в Україні.

Слідкуй за нами
Facebook
Twitter
Vkontakte
 
Головна/Цікавинки/Весняний світанковий хор

ЦІКАВИНКИ

 

 

Весняний світанковий хор

 

Світанкові хори – це явище природи, що буквально приходить до нас на поріг, утім яке ми рідко чуємо й оцінюємо в усій його повноті. Воно й не важко піднятися в передранковій темряві й послухати капелу птахів, що співатимуть протягом години з лишком – спершу горихвістки, дрозди чорні й вільшанки, а потім припутні, синиці великі й блакитні. Але мало кого це цікавить. Так, ми чуємо співи в своїх ліжках, а часом навіть клянемо горе-співаків за таке раннє нахабство, але рідко коли підводимося їх послухати.

 

Шкода, адже світанкові хори можуть принести насолоду й зачарувати, навіть ті, котрі звучать на звичайному міському подвір’ї. Втім це не зовсім і хори, а радше конкурси з усіма наслідками, сповнені особливої інтриги.
Причини, що лежать в основі пісні – постійне нагадування про свої права на територію, а також безкінечна демонстрація перед самками – добре зрозумілі, але чому пік співів припадає саме на світанок, ось це питання довго непокоїло вчених. Яка ж мета? Теорій є безліч.


Яскраво та рано
Наприклад, звук, із різних атмосферних причин, краще передається на світанку, ніж у пізніші денні години, а тому це гарний час зробити публічну заяву, безперечно кращий, аніж змагатися з ранковим фоном міського транспорту, теле- чи радіо-звуком.

 

Світанок також незручний час для годівлі: напівсвітло ускладнює пошуки, а через прохолоду в цей час майже не активні більшість комах. Тож, якщо більше нічого робити, чому б не заспівати, а заодно не нагадати сусідам про свою присутність?

 

Але є інша теорія про пік світанкових співів, що краще відповідає квітневому пробудженню всього живого. Згідно з цією теорією, світанкові хори – це результат напруження між статтями, яке панує в цей час у житті птахів. Самки не співають, але багато з них відкладають яйця на світанку. Як тільки завершують, вони перебувають у свої найкращій формі для запліднення наступного яйця. Переповнені цією потребою організми самок особливо вразливі до загравання будь-яких самців, а не тільки їхніх партнерів.

 

А що ж робити самцю, якщо він прагне захистити своє батьківство? Він прокидається раніше й виливає своє партнерське єство з піснею з того моменту як прокинеться вона. Він уже вільний, здоровий і готовий до спарювання, як тільки вона залишить гніздо.

 

Будь-які паузи в пісні чи погане виконання можуть поставити під сумнів його батьківство, залишивши увагу його партнерки для інших. Якщо це правда, то потреба самця захищати свою найближчу й найдорожчу може спричинити саме такий мелодійний, якщо не гучний, початок квітневого дня.

 

Небезпечний зв’язок
У квітні напруження між птахами панує не лише вранці. Взаємини птахів у цей час постійно загострює зрада і зрада небезпечна.

 

Якось біологи припустили, що навесні птахи виявляють особливу вірність своєму партнерові, але ми ж знаємо, що це далеко не так. Наприклад, горобці хатні, ластівки сільські, шпаки і синиці блакитні без вагань ходять на сторону й не відмовляють собі в спарюванні з іншими партнерами, лише тому, як у випадку з самцями, що це простий спосіб підвищити свою репродуктивність, а у випадку з самками, це можливість отримати найкращий генетичний матеріал.

 

Погодьтеся, що весняне повітря переповнене таємними й зрадницькими зв’язками, хоча нам складно їх викрити, стоячи біля кухонного вікна.

На фото вівсянка садова. Anastasios Leventis

Приєднуйся!
Copyrights © 2017 ТОП
Розроблено на CMS Webolla