Хто ми

Громадська природоохоронна організація, що активно займається охороною рідкісних і зникаючих видів птахів і їхніх природних середовищ існування. Партнер BirdLife International в Україні.

Слідкуй за нами
Facebook
Twitter
Vkontakte
 
Головна/Сайт birdlife.org/Новини/Загроза зникнення поширюється на загальнопоширених, звичних птахів — нова доповідь про стан птахів світу

НОВИНИ ОРГАНІЗАЦІЇ

23
04
2018

 

 

Загроза зникнення поширюється на загальнопоширених, звичних птахів — нова доповідь про стан птахів світу

 

Багато видів птахів, що є загальнопоширеними та звичайними, нині наражаються на ризик зникнення: сова біла, горлиця звичайна, топірець та папуга жако належать до найбільш упізнаваних видів, яким зараз загрожує зникнення через такі спричинені людиною фактори як зміна клімату, незаконне полювання та надмірний вилов рибних ресурсів. Загалом, сільське господарство (втрата середовищ існування внаслідок розширення сільгоспугідь та інтенсифікації сільського господарства) є головною причиною зникнення птахів у світі. Це тривожні висновки з останньої доповіді "Стан птахів світу 2018" про ситуацію зі світовими популяціями птахів, підготовленої BirdLife International.


Доповідь "Стан птахів світу", заголовком якої на цей раз є “Перевіряючи пульс планети” — це головна глобальна оцінка, де види птахів використано для визначення загального стану екосистем. П’ять років роботи над доповіддю засвідчили, що 11 тисяч видів птахів світу нині в складній ситуації: чисельність принаймні 40% із них скорочується, а кожен восьмий належить до зникаючих у світі.


Постійне погіршення стану птахів викликає занепокоєння станом нашої планети; адже птахи виконують широке коло екосистемних послуг, наприклад, контролюють популяції комах-шкідників та розповсюджують насіння рослин. Одна з найбільш постраждалих груп птахів, стерв’ятники виконують важливі санітарні послуги в Південній Азії та Африці, утилізуючи в довкіллі туші мертвих тварин.


Динаміка чисельності популяцій птахів часто відображає зміни в інших групах тварин, і вони дуже чутливі до змін у довкіллі. Як одна з найбільш вивчених груп життя, птахи є своєрідними індикаторами загальних екологічних негараздів. “Криза зникнення ліпше зрозуміла серед птахів, аніж серед інших груп. Через птахів ми тримаємо руку на пульсі планети, і це чимало розповідає нам про її здоров’я," — каже Патрісія Зуріта, виконавчий директор BirdLife International.


Ось деякі ключові висновки публікації:

 

Вівсянка лучна може повторити долю мандрівного голуба
Багатьом відома повчальна історія мандрівного голуба Ectopistes migratorius — вид, який мільйонами особин населяв Північну Америку, був доведений до вимирання в 1914 році надмірним полюванням та руйнуванням середовища існування. Як це не сумно, але, здається, історія повторюється.


Донедавна вівсянка лучна Emberiza aureola була одним із найбільш поширених птахів Євразії, гніздовий ареал якого простягався в Палеарктиці від Фінляндії до Японії. Починаючи з 1980-х популяція виду скоротилася на 90%, а ареал звузився до 5 тисяч кілометрів. Нині BirdLife оцінив стан цього виду в червоному списку МСОП як "У критичному стані". Це означає, що ризик його зникнення надзвичайно високий. Усупереч офіційній забороні на полювання на цей вид, масштабний відстріл вівсянки лучної не припиняється, особливо в Китаї — лише в одній китайській провінції Гуандун у 2001 році спожили близько мільйона вівсянок, відомої тут як "рисовий птах".


Горлиця звичайна Streptopelia turtur теж колись звичний у Європі, Центральній Азії та на Близькому Сході мігруючий птах. Але вже нині чисельність виду скорочується в усьому ареалі, особливо різко в Західній Європі. Причини скорочення — втрата середовища існування й полювання. За останніми оцінками вид перекласифікували до стану "Вразливий" до зникнення.


Зміна клімату створює дефіцит їжі для сови білої та добре відомих морських птахів
Без сумніву сова біла Bubo scandiacus серед найбільш упізнаваних птахів у світі. Вона загальнопоширена, населяє Арктичну тундру в Північній Півкулі. Втім вид перебуває в стані різкого зменшення чисельності, що імовірно пов’язано зі зміною клімату: зміни в таненні снігу та площі снігового покриву впливають на наявність і доступність здобичі. Цей вид також отримав статус "Вразливий".


У стихії морській, виснаження популяцій риб внаслідок перевилову та зміни клімату спричинило скорочення чисельності таких загальнопоширених та улюблених багатьма топірця атлантичного Fratercula arctica і марина трипалого Rissa tridactyla — обидва види тепер належать до вразливих за класифікацією Червоного списку МСОП.


Незаконна торгівля птахами веде папугу жако до зникнення в природі
Нестримне й надмірне використання є причиною скорочення чисельності папуги жако Psittacus erithacus. Цей розумний, товариський птах є улюбленою домашньою тваринкою в світі, й така популярність підживлює нелегальну торгівлю, що в поєднанні зі скороченням площі лісів у центральній Африці, тепер перевела вид у категорію "У загрозливому стані".

 

Загальні загрози для птахів світу
За всі загрози, що постали перед птахами, несуть відповідальність люди. Найсерйозніші серед загроз такі:

  • розширення масштабів сільського господарства та його інтенсифікація чинить вплив на 1091 глобально вразливий вид (74%);
  • вирубування лісів впливає на 734 види (50%);
  • інвазивні чужорідні види загрожують 578 видам (39%);
  • полювання та вилов ставить під загрозу 517 видів (35%);
  • зміна клімату — новоявлена загроза з серйозним потенціалом впливу нині погіршує стан 33% глобально вразливих видів — крім того вона часто підсилює вплив інших загроз.

 

Прикладом незбалансованих сільгоспметодів є використання нейротоксичних інсектицидів, відомих як група неонікотиноїдів, що згубно діють на птахів. Науково доведено, що нейротоксини, зокрема, погіршують орієнтацію в птахів під час міграції.

 

Читати доповідь "Стан птахів світу 2018" англійською, підготовлено BirdLife International.

 

На фото: Горлиця звичайна Streptopelia turtur ©Revital Salomon

Приєднуйся!
Copyrights © 2017 ТОП
Розроблено на CMS Webolla