birds

Канюк звичайний — птах 2017 року

Якщо ви колись подорожували українською сільською місцевістю, то напевно бачили цього птаха: самотнього мисливця, що сидить на дереві чи стовпі або повільно ширяє над полями. Це канюк звичайний — наш найпоширеніший хижий птах, справжній король повітряних просторів.

Фото: Олександр Прудько
Фото: Олександр Прудько

Знайомий хижак

Канюк звичайний Buteo buteo — найпоширеніший хижий птах в Україні, якого часто можна побачити, коли він сидить на деревах, стовпах чи пагорбах. Цей великий і потужний птах має довжину тіла понад 50 см, а його розмах крил сягає понад метр. Серед інших хижих птахів канюка виділяє округла голова, заокруглений хвіст, широкі крила та величний ширяючий політ.

Забарвлення канюка може варіювати від рудувато-бурого до темно-бурого. Втім, особини канюка поміж собою можуть помітно відрізнятися: трапляються світліші, майже білі, і навіть жовтуваті варіанти. Тому на забарвлення варто покладатись із обережністю під час визначення виду.

Мисливець і охоронець полів

Канюк звичайний — універсальний мисливець. Основу його раціону складають гризуни: полівки, миші, щурі. Саме завдяки цьому він отримав народну назву «мишоїд». Утім, він не гребує і дрібнішими птахами, ссавцями, плазунами, жабами, ящірками, зміями та комахами. Канюк легко адаптує свій раціон до доступних ресурсів, що допомогло йому поширитись майже по всій території Європи.

Типовий спосіб полювання канюка — ширяння на великій висоті, з якого він може помітити здобич і стрімко на неї напасти. Також він полює методом засідки, сидячи нерухомо на дереві чи стовпі, очікуючи моменту для стрімкого кидка. Помітивши здобич, канюк атакує її швидким падінням і захоплює міцними кігтями.

За добу канюк може знищити десятки гризунів, захищаючи посіви та зберігаючи зерно. Це робить його надзвичайно важливим помічником аграріїв.

Гніздова поведінка

Канюки створюють пару на все життя. У період розмноження вони виконують вражаючі повітряні шлюбні ігри. Гнізда будують спільно з гілок, моху та кори, вистеляючи його м'яким матеріалом. Самка відкладає від 2 до 4 яєць, які обоє батьків сумлінно висиджують і доглядають за пташенятами. Молоді канюки залишають гніздо приблизно через 6-7 тижнів.

Цікаві особливості поведінки

Канюк відомий своїм характерним криком, схожим на голосне «нявкання», яке часто можна почути під час ширяння в небі. Цей птах також добре відомий своєю територіальністю: пари канюків активно захищають свої гніздові території від інших хижаків.

Цей  хижак дуже вправно використовує термальні потоки для ширяння, що дозволяє йому годинами планерувати в небі з мінімальними затратами енергії, оглядаючи територію в пошуках потенційної здобичі.

Канюк — мандрівник і довгожитель

Частина канюків мешкає осіло, а деякі популяції з північної та східної Європи взимку мігрують на південь. Науковці активно використовують кільцювання та GPS-відстеження, аби краще розуміти особливості міграції, територіальну поведінку та життя цього птаха.

Тривалість життя канюків у дикій природі зазвичай складає до 12 років, хоча в умовах захищених територій вони можуть жити значно довше.

Канюк і людина

Через темні смуги на споді тулуба канюків часто плутають з яструбами і помилково вважають шкідливими птахами. Насправді ж канюк — неоціненний союзник людини в боротьбі з гризунами-шкідниками. Нищення канюків шкодить не лише самим птахам, але й сільському господарству. Захищаючи канюка звичайного, ми захищаємо природу та власні врожаї.

Різноманіття виду

В українській фауні є три види канюків:

  • Канюк звичайний (найпоширеніший)
  • Канюк степовий (рідкісний, занесений до Червоної книги)
  • Зимняк (зимуючий вид)

Канюк звичайний — важлива ланка української дикої природи, мисливець, екологічний помічник та невід'ємна частина наших ландшафтів.