birds

Грак — птах 2019 року

Титул «птах року» дає нам можливість більше дізнатися про грака та детальніше розібратися в відмінностях і рисах, притаманних тільки йому. Адже грак Corvus frugilegus, як представник родини Воронових, хоч і схожий на родичів, але має свої особливості в зовнішності та поведінці. Знаючи їх, ви вже ніколи не назвете грака «чорною вороною».

Фото: Василь Ільчук
Облисіле «обличчя» ознака зрілості грака. Фото: Василь Ільчук

Опис
У забарвленні грака суцільний монохром. Проте при різному освітленні його чорний може грати синюватим або пурпуровим металевим полиском. Чорний колір вважають «фірмовим» для Воронових, хоча серед них є і різнобарвні види. Грака дуже часто називають вороною або круком. Хоча всі три птахи — це окремі види.

Відмінності від інших видів
Чорна ворона практично не зустрічається в Україні, її ареал знаходиться у західній частині Європи. «Наша» ворона — має сіре забарвлення з чорною головою, крилами й хвостом. Крук, хоча і суцільно чорний, майже вдвічі більший за грака. Галка, яка теж є родичкою грака, менша за розмірами, має сірувату голову та світло-блакитні очі.

Розумові здібності
Граки належать до родини, представники якої мають заслужену репутацію найрозумніших серед птахів. Вони вміють розв’язувати складні головоломки, використовувати інструменти, знаходити приховану їжу та бавитися в ігри. Певна інтелігентність помітна навіть у зовнішності — гармонійні пропорції тіла, статечна хода, гордовита постава й високе чоло.
 

Грачина колонія. Фото: Василь Ільчук
Фото: Станіслав Мартінсон

Живлення
Граки є практично всеїдними птахами. Вони їдять тваринну і рослинну їжу, як живу, так і мертву. Їхня видова наукова назва frugilegus характеризує їх як збирачів плодів. Граки збирають черв’яків, личинок, жуків та інших безхребетних, устромляючи дзьоб у ґрунт. Люблять копирсатися в прілому листі, дернині, вологому чорноземі. Вони споживають також зерно, горіхи, дрібних ссавців і птахів, живляться на рештках мертвих тварин і харчових відходах.

Розпізнавання за віком і статтю
Постійне шпортання дзьобом з віком наче оголює «обличчя» грака: у молодих граків основа дзьоба оперена, а дорослі з віком «лисіють» навколо дзьоба. За цією ознакою можна відрізнити молодих птахів від дорослих, а також дорослого грака від ворони чорної. Розрізнити стать граків складно, оскільки статевий диморфізм у них не виражений.

Вісники весни
У нас граки наділені титулом вісників весни. Вони починають лагодити та будувати гнізда ще до того, як зійде сніг. Граки, яких бачать взимку в містах, прилетіли з північніших районів або з околиць, щоб провести тут кілька холодних місяців. Навесні вони повертаються до своїх домівок і розпочинають гніздовий сезон.

Колоніальне життя
Граки зазвичай тримаються зграями та селяться колоніями, що стають дуже активними на початку весни: птахи носять будматеріал, латають старі та будують нові гнізда, супроводжуючи роботу галасом. Ці колонії можуть багато років поспіль знаходитися на одному місці. Гнізда граків часто стають домом для інших видів птахів, які не будують їх самостійно, таких як сова вухата та сокіл кібчик. У деяких країнах понад 90% популяції кібчика мешкає в грачиних колоніях. Від успішності граків залежить добробут інших, не таких пластичних видів.

Перебування в містах
З розвитком міст граки перебралися ближче до людей. Нині їх не складно зустріти навіть у великих містах, де вони оселяються в парках і на деревах уздовж вулиць, живляться на дворових смітниках і міських звалищах. Міські популяції подекуди стають осілими.

Загрози та чисельність
У деяких країнах чисельність граків скорочується через хімізацію сільського господарства та зміни в агроландшафті. Однак загальна висока чисельність, великий ареал і надзвичайна пластичність виду дозволяють сподіватися, що цей цікавий і харизматичний птах і надалі буде процвітати поряд з нами.

Українці використовували такі місцеві назви як гайворон, гайвор, грайворон, гавер, гальворон («Словник зоологічної номенклатури. Назви птахів», Микола Шарлемань, 1927 рік).