birds

ЛАСТІВКА МІСЬКА – птах 2022 року.

Ластівка міська (Delichon urbicum) – один з п'ятьох видів ластівок України.


Незважаючи на свою здатність легко співіснувати з людиною, має статус уразливого виду. Сучасна архітектура великих міст - будинки без карнизів та виступів, позбавляють ластівок місць, які птахи можуть використовувати для спорудження гнізд. Ластівки міські стали оселятися лише в невеликих провінційних містечках і селах, околицях населених пунктів. 

Ластівки міські – вигадливі архітектори. Їхні гнізда за формою напівсферичні, а матеріал для будівництва - шматочки сирої землі, які кріпляться до стіни і стелі клейкою слиною. Зсередини будова вистилається травою, вовною та іншим м'якими матеріалами, які птахи підхоплюють при польоті. Самець та самка по черзі займаються облаштуванням своєї оселі. Асфальтування та бетонування доріг зменшує появу калюж і багнюки, які слугують будівельним матеріалом для гніздівель ластівок. Це ще одна причина, яка впливає на зменшення виду у великих населених пунктах. 

Вид перебуває під захистом Бернської конвенції.

bofy1.jpg
Фото: Юрій Кодруль
bofy2 (1).jpg
Малюнок Ігоря Землянських

Ластівки міські зграйні птахи. Їхні колонії налічують від кількох пар до кількох сотень птахів.

Пари утворюються на прольоті або всередині гніздової колонії та зберігаються протягом життя. Як й інші види ластівок, харчуються комахами, полюючи на них лише у повітрі. Раціон складається переважно з дрібних комах — мух комарів, мошок.

В Україні перелітний вид. Основний час осінньої міграції припадає на серпень-вересень, а повертаються ластівки на територію нашої країни у квітні. Птахи мігрують зграями в денні години, коли повітря добре прогрівається, зазвичай на висоті понад 200 м. Часто летять при попутних вітрах, що суттєво збільшує швидкість переміщення. Місця зимівлі ластівок міських з європейської популяції розташовані в Африці, південніше пустелі Сахара.

Іноді, не розрізняючи види, їх плутають з найпоширенішим видом ластівок у світі – ластівкою сільською.

Які ознаки ластівки міської?

  • - Менше ніж сільська. Довжина її сягає 12-14 см;
  • - Ластівка міська має яскраво-білий поперек;
  • - Її хвіст короткий з маленьким малопомітним вирізом. Це одна з
    характерних відмінностей від сільської, у якої вилкоподібний хвіст з довгими
    крайніми пір'їнами.

Ластівки – один з найпоширеніших та улюблених пташиних народних символів в українській культурі. Їх називають вісниками весни, пов'язуючи з багатьма іншими прикметами і повір’ями. Наявність гнізда ластівок на будинку вважається оберегом і захистом сім'ї, яка мешкає в цій оселі.