birds

Горобець хатній — пташиний символ 2024 року 

 

Горобець хатній Passer domesticus мешкає поруч з людиною, часто цікавиться нашими їстівними вподобаннями, сидячи поруч у міському просторі та голосно й жваво цвірінькаючи.  

Горобець хатній, самець. Фото: Жанна Срібна
Горобець хатній, самиця. Фото: Жанна Срібна

Без уважного спостереження горобця хатнього можна сплутати з польовим, який також усе частіше трапляється поруч із людиною в містах і селах. 

Щоб не сплутати горобця хатнього з польовим, запам’ятайте: у горобця хатнього — сіра шапочка на голові. У польового — коричнева. 

Також хатній трішки більший. Щоки має сірі на відміну від польового, в якого на щоках чорні плями. 

У горобця хатнього помітний статевий диморфізм — самки виду забарвлені скромніше, в коричневих тонах. 

Фото: Жанна Срібна

Горобець хатній — товариський птах із денним способом життя. На ночівлю зграї горобців влаштовуються в густих заростях чагарників, а весь денний час присвячують пошукам їжі, жваво стрибаючи по землі та гілках. На деревах птах з апетитом ласує бруньками та ягодами, на землі знаходить для поживи насіння бур’янів і часто навідується до годівничок, щоб підживитися хлібними крихтами або зерном. Живиться переважно рослинною їжею, лише навесні частково комахами, якими також вигодовує пташенят. Це осілий синантропний вид. Восени горобці збираються у великі зграї та кочують у пошуках води та їжі, не відлітаючи далеко від рідної гніздівлі.

Фото: Жанна Срібна

Будучи вихідцем з Євразії та Північної Африки, горобець хатній успішно розповсюдився на всі континенти світу, крім Антарктиди.

Цей горобець рідко зустрічається дуже далеко від людей і наших будівель. Так само й гнізда влаштовує поруч: у щілинах будівель, пустотах електростовпів, під дахами. 

Горобець хатній починає гніздитися рано. У другій половині березня птахи розбиваються на пари та облаштовують гнізда. Яйця з’являються наприкінці квітня. Насиджування триває всього 11 днів, а через два тижні пташенята залишають гніздо. Більшість пар намагаються виростити принаймні два виводки на рік.

Пилова ванна — важлива гігієнічна процедура горобця хатнього, яка проводиться групами на сухих ділянках землі. Це спосіб позбутися паразитів або інших шкідливих речовин з оперення та шкіри.

Кішки є основними хижаками для молоді горобця хатнього. Вони впольовують велику кількість недосвідчених птахів одразу після того, як молодь залишає гнізда.

20 березня відзначають Всесвітній день горобця. Ця дата має на меті підвищити обізнаність про такого птаха і підкреслити важливість збереження популяції горобців хатніх, які ще доволі поширені в містах, проте їх чисельність з кожним днем неухильно скорочується.