birds

Мартин звичайний – птах 2023 року.

 

Цьогорічним пташиним символом року обраний Мартин звичайний (Chroicocephalus ridibundus)

Орнітофауна України складається з 12 видів мартинів. Мартин звичайний середнього розміру птах в порівнянні з іншими видами мартинів. 

Гніздиться на всій території України крім Карпат і Криму. Мігрує скрізь, зимуючи біля морських узбережь і на Дніпрі, іноді й на інших водоймах, переважно прісних.  Добре пристосовується до різних природних умов.

IMG_9208.jpg
Фото: Дмитро Комаровський
IMG_8751.jpg
Фото: Дмитро Комаровський

Часто мартина звичайного не впізнають одразу через різне сезонне забарвлення. 

Дорослий птах у весняному шлюбному оперенні має голову та частину шиї кольору темного шоколаду, або може здаватись, що чорного. Можливо, через це англійська назва виду - Black Headed Gull. Навколо ока мартин звичайний має неповну тонку білу обводу. Спина та крила сіро-перламутрового кольору. Тіло білого. Верхні пір’їни хвоста чорні. Дзьоб і ноги червоні. 

В осінньо-зимовий період темний капюшон птаха втрачається. Зникає забарвленням голови й вона стає білою з бурими плямами та з сіруватими перами на тім'ї та потилиці. 

Дорослі мартини звичайні обох статей мають схоже забрання. 

Молоді особини відрізняються від дорослих: їхнє оперення буре на голові та крилах, біле на тулубі. Для дорослішання мартина звичайного може знадобитися до 4-х років.

Тривалість життя мартина звичайного може досягати 32 років. 

IMG_0737.jpg
Фото: Дмитро Комаровський
IMG_8505.JPG
Фото: Дмитро Комаровський

Мартини звичайні живуть в галасливих гніздових колоніях, які часом налічують багато тисяч птахів. Вирощуванням своїх нащадків батьки-мартини займаються спільно в парах. 

IMG_8778.jpg
Фото: Дмитро Комаровський
IMG_4061_fff.jpg
Фото: Дмитро Комаровський

Не дивлячись на розповсюдженість і зустрічі з мартином звичайним у різному середовищі, птах перебуває під захистом Бернської конвенції. Зменшення водно-болотних угідь впливає на гніздівлю птаха. Також використання пестицидів у сільському господарстві призводить до гибелі великої кількості мартинів під час їхнього харчування.