Одомашнені понад 4 тисячі років тому в Єгипті хатні коти все ще слухаються своїх інстинктів. Полювання — один із них.
«У всьому світі коти могли бути причетними до зникнення більшої кількості видів птахів, ніж інші чинники, за винятком лише руйнування середовищ існування,» — заявило Національне товариство Одюбон (Партнер BirdLife у США), після того, як у Сполучених Штатах розпочалися мало не війни птахолюбів із котолюбами.
Дійсно, останніми роками з’явилося чимало наукових досліджень, які свідчать, що коти є серйозним чинником зникнення диких птахів у певних середовищах існування — здебільшого на островах, часом на узбережжях, подекуди й на суходолі. А Міжнародна спілка охорони природи називає котів серед 100 найзгубніших інвазійних видів у світі. Загалом, коти винесли і виконали смертельний вирок або довели до межі зникнення не один вид птахів. Найуразливішими виявилися острівні види, які гніздяться на землі. Ці пернаті еволюціонували в умовах відсутності хижаків-ссавців, тому коти, завезені на такі острови людиною, без зайвих зусиль цілковито зруйнували такі популяції. Так вимерли качурка виду Oceanodroma macrodactyla з тихоокеанського острова Гваделупе, волове очко виду Xenicus lyalli, що мешкало на острові Стівене (Нова Зеландія) тощо.
В Україні за різними оцінками близько 7,5 млн котів і кішок, які мешкають поряд із людиною, тобто є домашніми улюбленцями. Наша країна посідає дев’яте місце в десятці країн, що мають найбільші популяції котів. Окрім них, є ще мільйони котів, які не мають хазяїв і ведуть безпритульний спосіб життя в містах, селищах і на їхніх околицях. За оцінками фахівців Британського товариства вивчення ссавців, їхні місцеві коти щороку виловлюють до 275 млн птахів, 55 млн із яких рідкісні види. Американські вчені теж кажуть про сотні мільйонів пташиних жертв щорічно. Здебільшого в лапи котів потрапляють загальнопоширені види: горобці хатні, синиці блакитні, дрозди, шпаки тощо. Це британська статистика, а українські котики, мабуть, не проходять байдуже повз голубів (у містах), а також горобців польових і синиць великих. Не допомагають навіть такі запобіжні заходи як дзвоники на шиї кота чи позбавлення його кігтів. Експеримент проведений в Англії довів, що коти, шиї яких прикрашали ремінці з дзвониками-калаталками ловили більше птахів, ніж коти без дзвоників, а під час дослідження в штаті Канзас з’ясовано, що кіт без кігтів винищив більше птахів, ніж його побратими озброєні кігтями.
Проте, незважаючи на такі загрозливі цифри котячих жертв, немає достовірних наукових даних про те, що хижацтво хатніх котів може призвести до скорочення чисельності садових видів птахів. Учені схильні вважати, що коти переважно вибирають ослаблених і хворих особин. Імовірно, що якась частина котячих жертв все одно вмерла б у природі з інших причин і не дожила б до наступного сезону розмноження. Але, якщо ваше помешкання сусідить із біотопом, де знайшли притулок не такі поширенні види, як горобці чи синиці, тоді ваш котик може завдавати проблем його біорізноманіттю, кажуть британські вчені.
Утім, загалом, коти не відповідають за скорочення біорізноманіття в природі, головні винуватці цього — люди.
Наостанок ще кілька фактів із життя котів і птахів:
- Коти індивідуалісти: їхня поведінка може різко відрізнятися. Одні — дуже вправні мисливці, інші — не ловлять узагалі нічого. Міські коти мають вищу щільність, ніж сільські. У скромній, порівняно з сільським котом, здобичі міського кота частка птахів все-таки буде більшою.
- Коти переважно «всеїдні» мисливці, тобто ловлять усе, що трапляється на їхньому шляху, а не полюють цілеспрямовано на якийсь конкретний вид здобичі. Отже в їхні кігті найчастіше потраплятиме те, що найбільш поширене або вразливе. І, до речі, полюватимуть коти навіть тоді, коли не голодні.
- На щастя, птахи, згідно з даними Британського товариства вивчення ссавців, становлять відносно невелику частку (близько 20%) тих створінь, що потрапляють у котячі пазурі. Більшість їхніх жертв гризуни — миші й полівки.
- Птахам потрібно бути особливо обачними на світанку та в присмерку, у гніздовий сезон і взимку, адже саме в ці критичні періоди доби й року їх найлегше спіймати коту. Щоб полегшити життя птахів, тримайте своїх хвостатих улюбленців у цей час під наглядом.