← Всі цікавинки

Плоди і ягодиЯгоди особливо популярні в періоди суворої зимової погоди, коли інші джерела їжі стають майже не доступними. Вони часто приваблюють зимуючих дроздів, таких як чикотень і дрізд білобровий, чи мандрівні зграйки омелюхів.

Птахи і ягоди є дуже гарним прикладом взаємодії в природі. Соковита м’якоть ягоди приховує і захищає зернину всередині. Але вона має й іншу роль. Ягоди приваблюють голодних птахів, які сприяють тому, щоб цінні зернини, сховані всередині, були розповсюджені на широкій території. Переміщуючись із одного місця в інше, птахи гублять або випорожнюють неперетравлені зернини, допомагаючи таким чином розповсюдженню і розмноженню рослин. Рослина отримує користь від розповсюдження насіння, водночас птах — поживну їжу.

Чикотні - автор Ігор Розкладай.jpg
Чикотні. Фото: Ігор Розкладай

Різновиди ягід

В Україні росте багато видів рослин, які мають соковиті плоди:

  • дерева – тис, падуб (гостролист), глід, терен, дика яблуня
  • кущі ялівець, ожина, шипшина та бірючина
  • виткі рослини такі як плющ і жимолость
  • трав’янисті рослини конвалія
  • паразитний епіфіт омела

Багато з цих рослин легко виростити в саду. Крім того, цілий ряд інших видів також дають плоди, привабливі для птахів. До таких належать різні види барбарису, кизильника та жимолості.

Чикотень - автор Станіслав Мартінсон.jpg
Чикотень. Фото: Станіслав Мартінсон

Ягідна пора

Великою перевагою ягід є їх сезонність. Різні рослини плодоносять у різні пори року, таким чином, якщо ви вирощуєте багато плодоносних рослин, можете бути певним, що для птахів завжди буде готовий корм. Найпродуктивніший ягідний сезон — із серпня по листопад. Вирощування кущів і дерев, які плодоносять у цю пору забезпечить природну їжу в критичний для виживання птахів період.

Деякі рослини, такі як дика вишня, мають дуже короткий період плодоносіння, що триває всього пару місяців у середині літа. Інші, наприклад ожина і бузина, плодоносять восени, в період, коли для птахів достатньо природної їжі. Мабуть найкращими ягідними рослинами є ті, що мають довгий період плодоносіння, який продовжується до пізньої зими, коли корму найменше. Наприклад, ягоди глоду привабливі для птахів так само як і для людей. Глід має довгий період плодоносіння, що робить його дуже цінною харчовою рослиною для таких птахів як дрозди.

drizd chorny_Arkhipov Oleksandr.JPG
Дрізд чорний. Фото: Олександр Архіпов

Птахи, які живляться ягодами

Понад десяток птахів постійно живляться ягодами в садах. Чемпіонами з поїдання фруктів є дрозди: чорний, співочий, дрізд-омелюх (названий так за пристрасть до омели), білобровий і чикотень. Якби не широка доступність ягід, як в садах, так і поза ними, цим птахам було б важко відшукати джерело енергії, необхідної для того, щоб вижити впродовж довгих морозних періодів узимку.

Деякі види кропив’янок, як то сіра, прудка, садова і чорноголова дуже небайдужі до плодів, особливо восени, коли їм потрібно запасти енергію перед довгою мандрівкою на південь. Інші види, такі як вільшанка, шпак, припутень та різні види в’юрків також регулярно живляться ягодами.

Але, мабуть, найбільш видовищно живиться ягодами омелюх, якого досить часто можна спостерігати взимку. Омелюхи гніздяться на півночі Європи – у Скандинавії й Росії, де вони вигодовують пташенят комахами. Однак узимку вони майже цілковито переходять на ягоди.

Мухоловка-белошейка-Сергій Рижков.jpg
Мухоловка білошия. Фото: Сергій Рижков

Природна їжа: комахи та інші безхребетні

Одна з вагомих причин вирощування різноманітних місцевих видів садових рослин — те, що вони приваблюють комах та інших безхребетних, зокрема гусінь денних і нічних метеликів, павуків, слимаків і равликів, жуків, їхніх личинок тощо. Комахи є основним кормом для багатьох птахів: кропив’янок, вільшанки, тинівки лісової і мухоловок. Інші види, наприклад, синиці, які живляться і насінням, молодь вигодовують таким живим кормом, як гусінь. Тож достатня кількість комах для споживання особливо важлива весною та влітку, коли птахи розмножуються.

Щоб привабити широке різноманіття безхребетних, найкраще вирощувати місцеві рослини. Завезені, нетипові, види, такі як платан, можуть мати доволі привабливий вигляд, але вони дають притулок значно меншій кількості комах, аніж їхні місцеві родичі, як то дуб чи ясен. Такі кущі, як ожина, жимолость і бузина, дають багато цвіту навесні, що приваблює всі різновиди комах — і птахів, що живляться ними.

Багато метеликів обирають певні види рослин, на які вони відкладають яйця; таким чином їхні гусениці, коли вилуплюються, мають вдосталь їжі. Фахівці з «дикого» садівництва рекомендують висаджувати такі кормові рослини для приваблювання певних метеликів: кропиву, настурцію, крушину, хміль і кущову гірчицю.

Погляди багатьох садівників на комах, слимаків і равликів дуже різняться, оскільки ці створіння живляться садовими рослинами, спричиняючи шкоду, а іноді і цілковите знищення. Однак ви можете знайти рівновагу між збереженням ваших цінних рослин і привабленням природного корму для птахів.

← Всі цікавинки