← Всі цікавинки

Штучні гніздівлі для птахів



Навіщо взагалі потрібні штучні гніздівлі?

Багато дрібних видів птахів гніздяться в дуплах дерев. Проте в природі не завжди є достатня кількість місць для побудови гнізда. Тому люди й виготовляють штучні гніздівлі, забезпечуючи птахів такою необхідною домівкою. А ті, своєю чергою, наповнюють наші сади та парки веселими піснями та допомагають боротися зі шкідниками.

Чи будуть птахи використовувати штучні гніздівлі?

Понад 60 видів птахів використовують штучні гніздівлі. З найбільш відомих: синиці блакитна і велика, повзик, горобці хатній і польовий, шпак, мухоловка сіра, ластівка міська, вільшанка, боривітер і сова сіра.

Чи важко зробити штучну гніздівлю?

Спеціальний досвід тут не потрібен, впорається будь-хто. Необхідно тільки засвоїти деякі нескладні принципи. Використовуйте дошки шириною 150 мм і товщиною 15 мм. Не робіть гніздівлі занадто малими: основа повинна бути не менше 100 см2, інакше гніздівля обмежуватиме рухи птахів, а в спекотні дні птахи можуть перегрітися. Щоб захистити птахів від дощу, необхідно промастити шви мастикою чи клеєм. Не виключено, що такий захід повністю не захистить гніздівлю від попадання води, тому радимо просвердлити дренажні отвори в основі (днищі). 

Вхідний отвір повинен бути розташований на висоті 125 мм від основи. Якщо висота буде меншою, пташенят може витягнути кішка. Внутрішня поверхня лицевої стінки гніздівлі повинна бути шершавою, що дозволило б птахам лазити по ній. 
Розмір вхідного отвору – льотка – залежить від того, якого птаха ви хочете привабити: 

25 мм – для синиці блакитної, 

28 мм – для синиці великої 

32 мм – для повзика, горобців хатнього і польового.

Synytsia velyka Sergiy Kantsyrenko.JPG
Синиця велика. Фото: Сергій Канциренко

Стандартна штучна гніздівля

Існує кілька видів штучних гніздівель, але зараз ми зосередимося на стандартній. Якщо ви плануєте досліджувати гніздівлю, приєднайте кришку гніздівлі за допомогою смуги зі шкіри або гуми (підійде стара внутрішня велосипедна шина). Якщо ні, то просто прибийте. Якщо ви маєте наміри привабити винятково синиць, то зробіть вхідний отвір не більше 29 мм у діаметрі. Інакше її займуть хатні горобці чи шпаки. Не чіпайте гніздівлю, поки пташенята не полишать її. Потім відкрийте і ретельно вичистіть, тому що в гнізді накопичується багато паразитів, і воно може потрухнути від вологи.

Як захистити гніздівлю від вологи?

Для профілактики можна пофарбувати гніздівлю (тільки ззовні!) водозахисною фарбою. Не можна фарбувати вхідний отвір. Зачекайте, поки фарба висохне і впевніться, що повітря в середині чисте.

Де краще повісити гніздівлю?

Повісьте гніздівлю на висоті 2-5 метрів від землі на дереві або стіні, якомога далі від кішок і надто цікавих громадян! Найкраще розташувати гніздівлю вхідним отвором між північчю і південним сходом, таким чином можна уникнути попадання прямого сонячного проміння і пронизливого вітру.

Як прикріпити штучну гніздівлю?

Цвяхи можуть травмувати дерево. Краще прикріпити гніздівлю за допомогою дроту, обмотавши його навколо стовбура чи гілки. Пам’ятайте, що дерево росте як у висоту, так і в ширину, тому перевіряйте кріплення гніздівлі кожні 2-3 роки.

59183091_10216531253946973_8206601064250605568_n.jpg
Горобець хатній. Фото: Тетяна Журій

Якою має бути відстань між сусідніми гніздівлями?

Якщо їжі для птахів достатньо, гніздівлі можна розвішувати досить близько одна від одної. Проте, часом синиці стають дуже агресивними від надто близького сусідства. Рекомендована відстань між штучними гніздівлями – 20 м.

Чи необхідно чистити штучні гніздівлі щороку?

Як правило, старі гніздівлі краще знімати в жовтні чи листопаді. Обдайте гніздівлю зсередини окропом, щоб знищити паразитів, які залишилися. Не використовуйте хімічні препарати. Якщо в гніздівлі залишилися яйця, з яких не вилупилися пташенята, їх можна витягти не раніше жовтня-січня.

Чому вмирають пташенята або залишаються яйця, з яких пташенята не вилупилися?

Це звичайне явище. Синиці блакитні чи великі відкладають до 14 яєць, тому можливі втрати. Холодна погода чи брак корму може призвести до того, що пташенята загинуть. Загибель одного з батьків чи втручання тварин або людей також може стати причиною загибелі пташенят. Яйця можуть залишатися в тому випадку, якщо самка відклала незапліднене яйце чи ембріон недорозвинувся.

Як уникнути, щоб горобці не займали гніздівлі для синиць?

Бувають випадки, коли горобці займають гніздівлі, що призначені для синиць. Щоб цього не сталося, діаметр вхідного отвору повинен бути не більшим 25 мм, а також не слід встановлювати на гніздівлю жердинку, синиці вона не потрібна.

Чи залітають синиці у синичники восени та взимку?

Так, таке часом трапляється. Можливо, вони шукають місце для сну чи залітають у пошуках їжі. Одні й ті ж синичники вони використовують як для сну, так і для гніздування. Пошуками місця для гнізда синиці серйозно починають займатися з лютого-березня.

← Всі цікавинки