Головною метою обліку є визначення сучасного стану популяції лелеки білого на території України в обставинах повномасштабного військового вторгнення РФ. Отримані дані будуть використані для проведення аналізу та оцінки впливу бойових дій на гніздування птаха, а також на визначення територіальних змін у розподілі гніздуючих лелек. Облік сприятиме розробленню й надалі реалізації плану природоохоронних заходів щодо цього виду з урахуванням негативних чинників війни. Триватиме захід з травня по серпень 2023 року. Цьогорічний облік передує черговому міжнародному обліку лелеки, який пройде 2024 року.

Успіх ініційованої природоохоронної акції щодо збереження широко знаного та улюбленого птаха українців, який, ймовірно, чи не найбільше серед пернатих страждає від війни, втрачаючи, як і люди, свої помешкання, в значній мірі залежить від участі в ній громадськості. Тому Товариство звертається до громад України, особливо сільської місцевості долучитися до обліку лелеки білого у поточному році, надавши інформацію про гніздування птахів і поруч із місцем свого мешкання. Облік відбуватиметься в онлайн-форматі й взяти участь в ньому може кожний не байдужий до майбутнього наших українських лелек білих, заповнивши спеціально розроблену анкету, яка знаходиться ТУТ .

Ольга Яремченко, керівниця природоохоронних проєктів ГО «Українське товариство охорони птахів»: «Лелеки білі, окрім того, що, живуть з нами поруч і спостерігати за ними просто й цікаво, також є символом добра в українців. Тому Товариство сподівається на широкий відгук громадськості взяти участь в обліку цього птаха та таким чином долучитися до досліджень впливу війни на нього, зокрема дізнатися які зміни відбулись у його гніздуванні, де та скільки пар втратили свої домівки через руйнування, де та скільки - не повернулись до своїх гнізд, скільки птахів продовжують гніздитись та інше. Зараз, в умовах війни, це надзвичайно важливі дані, які допоможуть природоохоронникам і науковцям своєчасно спланувати та в подальшому впроваджувати заходи з допомоги лелекам білим вижити в умовах війни».
Лелеки живуть з нами поруч. Образ лелеки для українців є магічним символом споконвічних часів. Ці птахи для нас асоціюються з добробутом і спокоєм, можливістю жити у мирі з природою, адже сусідство людини і дикого птаха додає нам відчуття спорідненості та гармонійності відносин з природою.
24 лютого 2022 р. віроломне повномасштабне військове вторгнення РФ в Україну вмить зруйнувало спокійне мирне життя українців та найулюбленіших птахів-сусідів – лелек білих. У той рік, ймовірно, чимала кількісті лелечих пар в Україні, як і люди, втратили свої домівки через ворожі руйнування. Зараз перед нами гостро стоїть питання, як лелеки білі виживають в умовах війни, чи потребують нашої допомоги та якщо так, то що ми маємо зробити для їхнього збереження.
Проєкт впроваджується за сприяння Союзу охорони природи та біорізноманіття Німеччини (NABU).