Веб-камера в штучній гніздівлі сипухи на Закарпатті


2021 році Українське товариство охорони птахів (ТОП) у партнерстві з Союзом охорони природи і біорізноманіття Німеччини (NABU Bundesverband) розпочало впровадження проєкту з підтримки популяції супихи в Україні. Головними завданнями програми є створення нових та охорона існуючих місць гніздування птаха. Проєкт реалізується в Закарпатській області, на територіях Берегівського, Мукачівського, Іршавського та Виноградівського районів. Сипуха в Україні вважається одним з найменш численних видів сов. В нашій країні нараховується лише близько 30 пар, з них більша частина на Закарпатті (до 20 пар).

Протягом минулого року командою експертів-орнітологом ТОП було встановлено 50 штучних гніздових скриньок для сипухи на горищах, в сараях та під карнизами.  Навесні 2022 року розпочались дослідження з перевірки гніздівель на їхнє заселення совами. Та поки тривають наукові вивчення, поруч з одним із заселених ящиків-домівок ми налагодили відеоспостереження, яке дає можливість спостерігати за життям однієї багатодітної сім'ї сипухи.

підпис- Сипуха біля штучної гніздівої скриньки.jpg
Веб-камера в штучній гніздівлі сипухи
підпис- Веб-камера в штучній гніздівлі сипухи.jpg
Сипуха біля штучної гніздівої скриньки

Веб-камера встановлена на горищі приватної садиби, де була облаштована штучна гніздівля. До минулого року сипухи також влаштовували домівку під карнизом даху цієї будівлі, але пташенята постійно випадали з гнізда. Тож встановлення скриньки в рамках проєкту вирішило питання безпечного виведення потомства.

Веб-камера в штучній гніздівлі сипухи

Відеоспостереження надає захоплюючу можливість дослідити птахів, які ведуть нічний спосіб життя. Не турбуючи совину сім'ю, ми можемо досліджувати їхній спосіб життя, смакові вподобання, спостерігати за становленням молодих птахів. Також веб-камера фіксуватиме моменти появи і розвитку пташенят сипухи. У штучній гніздівлі на світ з'явилося аж 8 нових пташенят. Наші фахівці зазначають, що зазвичай у сипухи з'являється 5 пташенят. А ось поява 8 совенят свідчить, що птахам сподобалась простора і затишна гніздова скринька. 

Пташенята сипухи, на відміну від інших видів сов, знаходяться з батьками доволі довго - близько 2-х місяців (7-8 тижнів). Тож нас чекає ще багато цікавих відеоспостережень!

Відеоспостереження за домівкою супихи

Сови сипухи (Tyto alba) занесені до Червоного книги України як уразливий вид. Їхня кількість стрімко зменшується. Однією з головних причин цього є відсутність відповідних місць для розмноження через знесення, переобладнання та модернізацію старих будівель, які слугують цінними притулками та місцями гніздування сипухи. Тож нове потомство в штучно створених будинках – це індикатор успішності проєкту!

Web Cam in Orosievo INTERNAL

Web Cam in Orosievo EXTERNAL

Web Cam in Bahta EXTERNAL