24 тисячі гектарів для людей та природи


СПРИЯННЯ У СТОВРЕННІ НОВИХ УСТАНОВ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ 

На початку 2022 року Рівненщина збагатіла ще на один національний природний парк. "Пуща Радзівіла" - назва нової природоохоронної установи, яка збільшила природно-заповідний фонд області більше ніж на відсоток.

З 2019 року Українське товариство охорони птахів (ТОП) впроваджувало на території Прип'ятського Полісся міжнародний природоохоронний проєкт "Полісся – дика природа без кордонів" і разом з місцевими екологами-активістами просувало створення парку "Пуща Радзівіла", а також безпосередньо взяло на себе відповідальність за процес розробки наукового обґрунтування для формування нової природоохоронної території, лобіювання створення НПП на державному рівні.

1 січня 2022 року на офіційному веб-ресурсі голови держави оприлюднена інформація про підписання важливих природоохоронних Указів Президентом України, якими створені або розширені 7 природно-заповідних територій. Серед них "Пуща Радзівіла" та НПП "Куяльницький" (10 800,9 га), створення якого також ініціювало ТОП. Завдяки проведеній роботі Товариства унікальні південні території з багатими рідкісними ландшафтними і біологічним різноманіттям та  поліські лісо-болотні комплекси, які все ще зберігають здатність до самовідновлення, пом’якшуючи на нашому континенті наслідки глобальної зміни клімату, тепер набули нового природоохоронного статусу. 

NIK_9797.jpg
Територія НПП "Пуща Радзівіла" / фото: Сергій Канциренко
NIK_9982.jpg
Територія НПП "Пуща Радзівіла" / фото: Сергій Канциренко

Національний природний парк "Пуща Радзівіла" охоплює території колишнього Рокитнівського, а зараз Сарненського району Рівненської області. Його площа  понад 24 тисячі гектарів, що майже ушестеро більше території районного центру – міста Сарни. Основною метою створення парку є збереження природи поліського краю: річок, лісів, озер, боліт, а також підтримка традиційних промислів та створення можливостей для розвитку туризму.

До складу парку включені угіддя двох державних лісових господарств – Рокитнівського та Остківського, землі водного фонду та вже існуючі заповідні території - пам’ятка природи «Юзефінська дача», заказники «Грабуньський» та «Глиннівський», заповідне урочище «Самити».

Особливе значення має територія парку як водний страж Полісся та України в цілому. Тут багато водойм: мальовничі лісові озера Біле і Лисоцьке біля с. Хміль, річка Ствига, ставок біля с. Дроздинь, озеро Самити. Басейн Ствиги між селами Глинне та Познань зберігся у природному стані. А болота парку є найкращими утримувачами вологи. Територія НПП "Пуща Радзівіла" посилить збереження надважливих водно-болотних угідь (ВБУ) міжнародного значення (Рамсарські угіддя), так як парк безпосередньо межує з Рівненським заповідником і його Рамсарськими угіддями: «Болотний масив Переброди» та «Болотний масив Сира Погоня». 

У національного природного парку, як установи ПЗФ достатньо широкі можливості для місцевих громад, які дозволяють розвивати нові екологічно сталі напрямки діяльності: сільський зелений туризм, бьордвотчінг, любительську риболовлю. У межах майбутнього парку є можливість прокладання пішохідних та велосипедних екологічних маршрутів.

Команда Українського товариства охорони птахів продовжує активно працювати над збільшенням площі природно-заповідного фонду України, як одного із ключових інструментів вирішення проблеми стратегічної екологічної безпеки держави. Зараз ведуться роботи з  розширення територій 6 карпатських національних природних парків (НПП "Зачарований край", Карпатський, "Верховинський", "Гуцульщина", "Бойківщина", "Сколівські Бескиди") та 2-х  поліських національних природних парків ("Припять-Стохід", "Нобельський") і Рівненського природного заповідника. Головна мета цієї роботи - надійно захистити особливо цінні для збереження карпатські ліси та поліські лісо-болотні комплекси від сучасного безпрецедентного за масштабами вирубування та на Поліссі знищення користувачами надр, зокрема, добувачами бурштину. Найближчим часом пакети розроблених документів будуть подані до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України для подальшого просування на підписи Указів Президента.