Допомога у розшуку беркута з Фінляндії


В середині грудня 2021 року до директора Українського товариства охорони птахів (ТОП) Олега Дудкіна з проханням про допомогу у пошуках беркута звернувся керівник нашого фінського партнера BirdLife Акі Аркіомаа. За даними колег-природоохоронців рідкісний птах перебував на території України. Орел беркут був обладнаний спеціальним GPS-пристроєм на сонячних акумуляторах, який протягом декількох днів надсилав незмінні координати до пункту стеження за його переміщенням у Фінляндії. Цей факт стурбував колег і, як виявилось, недаремно. За наданими координатами на пошук птаха вирушили співробітники Товариства.  Після тривалих роз'їздів беркут був знайдений мертвим в лісовому масиві біля села Конельскі хутори, що неподалік від Жашкова, з прикріпленим на ньому працюючим GPS-передавачем. Зона пошуку в лісі розтягувалася радіусом на 30 метрів, тому птаха знайшли не відразу. На прохання фінських колег-природоохоронців був зроблений рентген беркута для встановлення причини смерті. Як з’ясувалось, бідолашний загинув від пострілу рушниці. 

Перед початком пошукових робіт Товариство зверталося за допомогою до місцевої Конельсько-Хутірської сільради, але підтримки не отримало. Пошук був проведений самостійно співробітниками ТОП. Організація має певний досвід у схожій ситуації, коли було знайдено 3 птаха з GPS-передавачами, які стали жертвами браконьєрів. 

Випадки вбивства червонокнижних видів птахів трапляється доволі часто. На жаль, історій з фіналом, коли браконьєри були знайдені та отримали відповідне покарання, поодинокі.

підпис фото - Ренген беркута після знайдення.jpg
Ренген беркута після знайдення
Беркут з GPS передавачем. Фото BirdLife Filand.jpg
Беркут з GPS передавачем. Фото BirdLife Filand

BirdLife Filand впроваджує програму спостереження за беркутами за допомогою супутникових передавачів.  Осіння міграція 2021 року до місць зимівлі для одного з них стала останньою. Після цього прикрого випадку, фінськи колеги запропонували нам більш тісну міжнародну співпрацю у питаннях вивчення міграційних явищ у птахів. 

Беркут (лат. — Aquila chrysaetos; англ. — Golden eagle) занесений до Червоної книги України. Гніздиться лише у високогірних частинах Карпат. Це дуже рідкісний птах. Кількість виду на сьогодні в Україні оцінюють в 8 - 10 пар. Беркута залучено до Конвенції з міжнародної торгівлі зникаючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток ІІ), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій. 

Рівень браконьєрства в Україні один з найвищих у порівнянні з іншими країнами європейського континенту. При цьому, у нас одне з найкращих природоохоронних законодавств, поліція також працює доволі фахово. На наш погляд, справа у рівні екологічної обізнаності, внутрішній культурі людини, яка все ще впевнена, що є царем природи і верхівкою трофічної піраміди. Дбайливе ставлення до навколишнього середовища, живого світу має  виховуватися у родині з перших років життя, продовжуючись у дитячих садочках і загальноосвітніх закладах. Не дивлячись на свої розвинуті можливості, наш добробут залежить від природи, біологічного різноманіття планети.