← Всі новини

Допомога у розшуку беркута з Фінляндії


3 лютого 2022

У середині грудня 2021 року до Олега Дудкіна, директора Українського товариства охорони птахів (ТОП) з проханням про допомогу в пошуках беркута звернувся керівник нашого фінського партнера BirdLife Акі Аркіомаа. За даними колег-природоохоронців рідкісний птах перебував на території України. Орел беркут був обладнаний спеціальним GPS-пристроєм на сонячних акумуляторах, який протягом декількох днів надсилав незмінні координати до пункту стеження за його переміщеннями у Фінляндії. Цей факт стурбував колег і, як виявилось, недаремно. За наданими координатами на пошуки беркута вирушили співробітники Товариства.  Після тривалих роз'їздів птаха знайшли мертвим у лісовому масиві біля села Конельскі хутори, що неподалік Жашкова, з прикріпленим на ньому працюючим GPS-передавачем. Зона пошуку в лісі розтягувалася радіусом на 30 метрів, тому птаха знайшли не одразу. На прохання фінських колег-природоохоронців був зроблений рентген беркута для встановлення причини смерті. Як з’ясувалось, бідолашний загинув від пострілу рушниці. 

Перед початком пошукових робіт Товариство зверталося за допомогою до місцевої Конельсько-Хутірської сільради, але підтримки не отримало. Пошук провели самостійно силами співробітників ТОП. Ми вже маємо певний досвід у схожій ситуації, коли було знайдено три птахи з GPS-передавачами, що також стали жертвами браконьєрів. 

На жаль, випадки вбивства червонокнижних видів птахів трапляються доволі часто. Втім історії з фіналом, коли браконьєри були знайдені та отримали відповідне покарання, поодинокі.

підпис фото - Ренген беркута після знайдення.jpg
Ренген беркута після знайдення
Беркут з GPS передавачем. Фото BirdLife Filand.jpg
Беркут з GPS передавачем. Фото BirdLife Filand

BirdLife Finland впроваджує програму спостереження за беркутами за допомогою супутникових передавачів.  Осіння міграція 2021 року до місць зимівлі для одного з них стала останньою. Після цього прикрого випадку, фінські колеги запропонували нам більш тісну міжнародну співпрацю у питаннях вивчення міграційних явищ у птахів. 

Беркут (лат. — Aquila chrysaetos; англ. — Golden eagle) занесений до Червоної книги України. Гніздиться лише у високогірних частинах Карпат. Це дуже рідкісний птах. Чисельність виду на сьогодні в Україні оцінюють в 8-10 пар. Беркута занесено до Конвенції про міжнародну торгівлю зникаючими видами дикої фауни та флори (CITES) (Додаток ІІ), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій. 

Рівень браконьєрства в Україні один з найвищих у порівнянні з іншими країнами європейського континенту. При цьому, у нас одне з найкращих природоохоронних законодавств, поліція також працює доволі фахово. На наш погляд, справа у рівні екологічної обізнаності, внутрішній культурі людини, яка все ще впевнена, що є царем природи і верхівкою трофічної піраміди. Дбайливе ставлення до довкілля, живого світу має  виховуватися у родині з перших років життя, продовжуватися у дитсадках і загальноосвітніх закладах. Попри сучасний розвиток наш добробут усе ще залежить від природи, біологічного різноманіття планети. 

← Всі новини