"Чорне багно" - ботаніко-гідрологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення, яка розташована в національному природному парку «Зачарований край» (Закарпатська область). Парк відомий, насамперед, як частина кластеру об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО «Стародавні та первісні букові ліси Карпат та інших регіонів Європи». Територія природно-заповідної установи об'єднує в собі ландшафтну мозаїку букових пралісів, джерел, боліт та лук. Тут на висоті 840 м над рівнем моря знаходиться найбільше за площею торфовище Українських Карпатах – "Чорне багно". Болото має потужність торфових покладів до 6 м та з 2019 року охороняється міжнародною Рамсарською конвенцією про водно-болотні угіддя.
У середині ХХ ст. болото «Чорне багно» зазнало меліоративних робіт і постраждало від такого втручання. Відновлення торфовищ – один з найактуальніших природоохоронних заходів у світі. Україна входить до числа країн з найбільшими викидами парникових газів із осушених торфовищ в атмосферу. Так, проєкт "Відновлення закарпатських торфовищ: "Чорне Багно"", впроваджувався саме в потрібний час і в потрібному місці.
Унікальною особливістю високогірного болота стало заселення цієї території бобрами. Тварини не лише освоїли височину, а й почали активно будувати загати, що допомогло збільшенню рівня ґрунтових вод і наводненню відкритого потічка. Сприятлива природна діяльність бобрів вже відома природоохоронній спільноті й довела свою ефективність. Тож завдяки тваринам-союзникам проєкт мав можливість реалізувати програму за різними напрямками збереження болота, а також направити увагу місцевих громад до обізнаності про існуючі проблеми довкілля, зокрема стану водно-болотних угідь.
За півтора роки діяльності природоохоронного проєкту маємо результати з відновлення гідрологічного балансу болота, розроблений план сталого користування цінною територією, а також проведена низка заходів з популяризації відповідального ставлення до природного середовища.
Одне з важливих надбань проєкту - збільшення площі болота "Чорне багно". До цього часу площа торфовища зазначалась у межах 15 га, що суттєво менше його реальних розмірів. Після ретельного вимірювання та проведення аеродосліджень фахівцями проєкту була визначена нова площа, яка збільшилась на третину і відтепер становить 22,17 га. Певні межі болота до цього часу були позначені ідеально рівними. Прямі лінії не характерні для жодного природного об'єкта, особливо болота. Команді фахівців довелось провести низку додаткових досліджень задля обґрунтування більш точних меж "Чорного багна".
Ще один досягненням проєкту стала розробка нової еколого-туристичної стежки до водно-болотного угіддя з міжнародним визнанням. Облаштована екостежка починається з с. Підгірне, де знаходиться офісна будівля НПП "Зачарований край" й пролягає через урочище "Купінкувате" у височінь Карпатських гір. Протяжність маршруту близько 7 км. Екостежка облаштована інформаційними стендами, вказівниками, а також спеціальною територією для туристичного пішого кемпінгу зі зоною для розведення багаття, помостом для намету та майданчиком для відпочинку. Тут можна зупинятися на ночівлю. Для споглядання за болотом та заради піклування за його природним різноманіттям, створений майданчик. Зведена споруда виконана з урахуванням міжнародного досвіду будівництва таких конструкцій. Майданчик сприяє спогляданню за краєвидом, можливості зупинитися й побути у природній тиші, влаштувати собі час спокою та відпочинку. Влітку 2022 року співробітники парку "Зачарований край" вже почали проводити екскурсії новою екостежкою.


Безпосередньо для покращення гідрологічного балансу болота також проведений ряд заходів. Після детального обстеження території, діагностики залишених меліоративних каналів, був закопаний один з потічків, який свого часу поглиблювали, що й призводило до відтоку води. Завдяки його усуненню болото отримуватиме більше вологи природним шляхом. Проведені супутні роботи для колег-бобрів: розчищена територія від небажаного заростання кущами і деревами, які тварини можуть використовувати у будівництві своїх нових загать. Так нові споруди з гілок будуть стримувати стік води з болота.
Для того, щоб відслідковувати стан болота, його водний баланс необхідні регулярні обстеження. Це довгостроковий моніторинг, завдяки якому можна вчасно помітити зміни й впровадити необхідні дії.
Для водно-болотного угіддя "Чорне багно" була вибрана методика моніторингу змін рослинного покриву верхових торфових боліт з закладанням трансект, тобто ділянок на основі яких відбуватиметься спостереження за болотом через його рослинність. Завдяки проєкту закладені дві трансекти на різних ділянках торфовища: з найкраще збереженою типовою рослинністю та з різними стадіями деградації рослинного покриву.
З турботою про безпеку в період сезонних пожеж і наслідки від недбалого поводження з вогнем для потреб національному природного парку "Зачарований край" придбане протипожежне обладнання.
Популяризуючи цінності болотних територій, а також в рамках еколого-просвітницької роботи проєкта були створені надихаючі відео, які можна переглянути тут на YouTube-каналі Товариства. Також розроблена інша фірмова продукція, яка привертатиме увагу до торфовища.
НПП «Зачарований край» впроваджує важливу менторську діяльність з екологічної роботи, опікуючись трьома шкільними лісництвами на базі Ільницької, Осійської та Підгірнянської шкіл. Для наших «зелених» нових поколінь проєкт розробив комплекти форми. Уважність до природи з дитинства підвищує рівень освіченості щодо існуючих проблем довкілля та дає можливість запобігти змінам у природному середовищі. Наша задача – надати якомога більше можливостей для нащадків.
На завершенні проєктної діяльності ми організували велику підсумкову зустріч, детально розповівши про всі етапи впроваджених природоохоронних заходи. Ознайомитись з відеоматеріалом запису зустрічі, почути наших експертів, представників парку, партнерів можна з посиланням


Всі кроки проєкту в нашій соцмережі Facebook на сторінці Українське товариство охорони птахів / Закарпаття.
Міжнародне об'єднання з відновлення торфовища "Чорне Багно" впроваджують Українське товариство охорони птахів (Партнер BirdLife Internatioanl в Україні) та NABU (Союз охорони природи і біорізноманіття Німеччини) на території Національного природного парку "Зачарований край", за фінансової підтримки фонду VGP Foundation.