2024 рік — час проведення VIII міжнародного обліку лелеки білого. Раз на 10 років відбувається масштабний моніторинг відомого та улюбленого птаха, який гніздиться поруч з людиною і посідає значне місце в культурному коді багатьох країн
Завдяки обліку орнітологи відстежують динаміку зростання або зменшення популяції лелеки білого, успіх гніздування та вирощування пташенят, вплив різних чинників на чисельність у гніздовий період. Українське товариство охорони птахів (ТОП) – національний координатор обліку в Україні.
Минулий облік 2014-го року об’єднав для участі 48 країн. Україна проводить моніторинг з 1993 року.
Онлайн-семінар був організований нашим партнером NABU, природоохоронною організацією, яка багато років координує Міжнародний рік обліку лелеки білого. Своїми дослідженнями поділилися вітчизняні орнітологи Віталій Грищенко та Євгенія Яблоновська-Грищенко. Україна має одну з найбільших в Європі популяцій лелеки 35-45 тис. гніздових пар, тому дані з нашої країни важливі в загальних моніторингових показниках. Українські науковці надали інформацію про методику збору даних та поділилися отриманими і опрацьованими результатами. Так, порівнявши графіки збільшення чи зменшення популяції лелеки в Україні та Німеччини, помітна загальна тенденція — роки, в які чисельність виду скорочувалась по всій Європі.
Також своїм досвідом поділились колеги з CSO (Czech Society for Ornithology). Чеська природоохоронна організація має значний досвід залучення волонтерів для участі в обліках лелеки. CSO вдалося привернути увагу до моніторингу різних спільнот населення, залучивши понад тисячу волонтерів по всій країні.
Цього року в планах нашої організації заручитися підтримкою якомога більшої кількості волонтерів, дружніх гуртків та організацій для збору інформації про гніздування лелеки. Ми працюємо над розробкою уніфікованої диджиталізованої програми-додатку, завдяки якій кожен охочий зможе легко подати дані про птаха з будь-якого куточка України.
Науковці вже відмітили, що час повернення лелеки через кліматичні зміни зсунувся і птахи прилітають раніше. Усереднена дата повернення в Україну протягом 2018-23 рр., зафіксована в західних областях країни — 18 березня.
Отже, часу до зустрічі з лелеками залишилося небагато. Готуємося та сподіваємося на підтримку.