Наприкінці червня та на початку липня 2024 року на території національного природного парку «Прип'ять-Стохід» і прилеглих ділянках півночі Волинської області відбулася щорічна експедиція з вивчення рідкісного виду птахів, занесеного до Червоної книги України з природоохоронним статусом «зникаючий» і до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи – очеретянки прудкої (Acrocephalus paludicola).
Експедицію очолив старший науковий співробітник Інституту зоології НАН України, кандидат біологічних наук Анатолій Полуда, який є провідним фахівцем з дослідження популяції очеретянки прудкої в Україні. У моніторингу також брали участь співробітники парку Михайло Химин, Юрій Черевко та зоолог Олександр Ілюха, викладач Черкаського національного університету.
Щорічно Товариство сприяє проведенню цього моніторингу, оскільки одне з головних завдань нашої діяльності – охорона рідкісних видів птахів через створення територій, важливих для збереження їх популяцій — IBA-територій (Important Bird Area). Саме на Волинському Поліссі сконцентровано найбільше угруповання очеретянки прудкої в Україні – близько 3-3,5 тисяч самців. Чисельність цього виду підраховують саме за кількістю самців.
Під час експедиції було оцінено стан гніздових біотопів очеретянки прудкої та проведено обліки її чисельності на моніторингових ділянках. За підсумками експедиції запланована наукова публікація.
Зміна чисельності очеретянки прудкої у світі зумовлена втручанням людини у природні процеси болотних систем, що порушує гідрологічний режим. Критичною є трансформація гніздових біотопів. Світова популяція налічує 12-20 тисяч самців. Ще 40-50 років тому в Україні оселялося в 4-5 разів більше птахів, ніж сьогодні. Загальну чисельність нині оцінюють у 3,5-4,1 тисячі самців (тобто, 15-20% світової популяції).