← Всі новини

Моніторинг підорлика великого на території Рівненського природного заповідника


22 вересня 2022

У першій половині липня 2022 року продовжені роботи з моніторингу локальної популяції підорлика великого в Рівненському природному заповіднику. Основна мета досліджень – це вивчення стану заселення гнізд, репродуктивної біології, а також встановлення успішності гніздування птаха цього виду.

Дослідження ми розпочали у 2021 році в рамках міжнародного природоохоронного проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» за допомогою встановлення фотопасток на гніздах хижака. Основними територіями моніторингу підорлика були обрані болотні масиви Сомине, Переброди і Сира Погоня Рівненського заповідника. Другий рік поспіль дослідження проводить експерт ТОП, заступник директора по науковій роботі Рівненського ПЗ - Михайло Франчук. 

Пташеня підорлика великого   камера.JPG
Пташеня підорлика великого
Пташеня Підорлика великого_Масив Сомине.JPG
Пташеня підорлика великого. Масив Сомине

За період цьогорічних досліджень Михайлу Франчуку вдалось обстежити 9 гнізд підорлика великого. П’ять з них  виявились заселені парами наших рідкісних хижаків. В 4-х гніздівлях з’явилося нове потомство. Точно вдалося відслідкувати, що у трьох  домівках виросло по одному пташеняті. Четверте гніздо також мало нових нащадків, в чому впевнений орнітолог, але на час обстеження,  гніздо вже було розореним, ймовірно наземним хижаком – куницею лісовою. За результатами попередніх досліджень, фотопастки неодноразово фіксували куницю, яка постійно перевіряє гнізда підорликів з метою їхнього нищення. Та вдається це хижій тваринці не завжди, адже батьки-підорлики добре захищають свою домівку.

Інші обстежені гнізда виявились незаселеними хижими птахами. Біля одного з відомих гнізд на масиві Сомине, пара побудувала нове житло за 100 м від попереднього. Таке явище трапляється часто серед підорликів. Це пов’язано з високими ризиками, з якими батьки могли зіткнутися минулого року під час виведення пташенят - втрата потомства або активні напади з боку хижаків. За даними встановленої фотопастки в минулому році потомство підорлика успішно покинуло це гніздо, однак було зафіксовано часте відвідування його хижаками – куницею лісовою та яструбом великим. Це могло бути підставою для переселення.

Для встановлення подальшої долі пташенят 2022 року в трьох гніздах підорликів ми встановили 6 фотопасток, за допомогою яких будуть досліджуватися успішність гніздування, а також вивчення деяких аспектів гніздової екології виду: поведінки пташенят і дорослих, живлення та взаємозв’язки з іншими видами.

Результати дослідження будуть оприлюднені в кінці вересня, коли виводки і дорослі покинуть свої гніздові території та почнуть мігрувати. У цей період заплановано знімання камер, перегляд та аналіз даних з фотопасток, з подальшим встановленням показників гніздового життя пташенят і дорослих.

Пташеня підорлика великого_нове гніздо.JPG
Пташеня підорлика великого. Нове гніздо
Пташеня підорлика великого_масив Переброди.jpg
Пташеня підорлика великого. Масив Переброди

Підорлик великий – рідкісний гніздовий перелітний птах України, який в першу чергу зустрічається на Поліссі. Кількість гніздових пар цього виду в країні за приблизними підрахунками коливається від 10 до 20 пар, тобто дуже незначна. Найголовнішими причинами зменшення популяції підорлика великого вважається: знищення ділянок заплавного стиглого лісу біля великих водойм, меліорація, ведення лісорозробок біля гнізд птахів. Гніздиться великий підорлик на деревах. Одне гніздо часто використовується цими птахами кілька разів. У травні самка відкладає від 1 до 3 яєць в залежності від умов харчування, спокою тощо. У віці 8-9 тижнів пташенята підорлика великого встають на крило, і, в залежності від місця гніздування, у вересні або жовтні підорлики відлітають на зимівлю.

← Всі новини