Природоохоронний український проєкт зі збереження гніздової популяції сипухи, який уже четвертий рік поспіль впроваджується в Україні завдяки Союзу охорони природи і біорізноманіття Німеччини (NABU), став частиною міжнародної ініціативи “Сови за мир”
Історія ініціативи охоплює багаторічний досвід орнітологів, які вивчали сипуху, та їхній новий крок у налагодженні міжнародних відносин, адже птахи не знають кордонів. Так, "Сови за мир" з 2002 року на Близькому Сході по обидві сторони різних кордонів поступово встановлювали гнізда для сипух. Цей ізраїльсько-йордансько-палестинський проєкт запропонував альтернативу конфлікту – об’єднання населення навколо спільної та нейтральної екологічної проблеми. Ініціатива дала змогу відновити діалог і взаємну довіру між громадами, захищаючи при цьому довкілля.

Один із засновників ініціативи – Йосі Лешем, професор Тель-Авівського університету, який понад 40 років працює над впровадженням національної програми встановлення штучних гніздових скриньок для сипух у сільськогосподарських районах Ізраїлю. За роки діяльності професор Лешем зібрав значну команду колег по всьому світу. Він наголошує, що сипуха — це не лише ефективний природний контролер шкідників і важливий інструмент у збереженні екосистеми та розвитку сталого сільського господарства, а й символ, який дозволяє налагодити діалог між різними спільнотами.

Ініціатива "Сови за мир" сьогодні об'єднує понад 15 країн світу різних континентів, зокрема, й Україну, яку представляє Українське товариство охорони птахів. У 2019 році засновники ініціативи зустрічалися з Папою Римським Франциском, регулярно відбуваються інші зустрічі на найвищому міжнародному рівні.
Також ініціатива об’єднує науковців, які займаються вивченням сипухи, й надає можливість обміну досвідом. Одним із ключових учасників є Александр Роулен, професор кафедри екології та еволюції Лозаннського університету (Швейцарія), один із провідних експертів у дослідженні цього виду сови.
Своїм прикладом птахи демонструють безбар’єрність і лише потребу в природному середовищі без шкідливих отрут для існування. Сипухи самі допомагатимуть фермерам у боротьбі з гризунами. Міжнародні дані показують, що сипухи в Ізраїлі чудово справляються з гризунами, що дозволило скоротити використання пестицидів на 50%, а, значить, підтримувати здорове життя людей і територій. Також вони чудово впоралися зі своєю миротворчою місією. Деякі сови гніздяться в Ізраїлі та переважно полюють у межах Палестинської автономії, щодня перетинаючи людські кордони. Є навіть ізраїльсько-йорданські гніздові пари.

Багатостороння ініціатива активно розвивається й є прикладом співпраці на різних рівнях: серед науковців, громадського сектору, державних установ і приватних господарств. Ми раді долучитися до проєкту та представляти українські досягнення на міжнародному рівні.