← Всі новини

Онлайн-спостереження за сім’ями сов сипух у Закарпатті


3 серпня 2023

Онлайн-трансляція зі штучної гніздівлі сипухи один з інструментів еко-просвітницької діяльності. Таке спостереження за життям сови в її природному довкіллі безпечне для птаха та цікаве для широкого загалу. Можна бачити як багато зусиль витрачають сипухи на вигодовування своїх нащадків, як облаштовують оселю. Також це цінна інформація для орнітологів, яка допомагає вивчати сипуху. 

Відеоспостереження налагоджено з двох гнізд. На YouTube транслюється зовнішнє спостереження, облаштоване біля однієї зі скриньок в селищі Оросієво Берегівської громади,  другий стрім – з середини гніздівлі, що розташована  с. Велика Бакта, Закарпаття. 

03-07-23(1-2).PNG
Трансляція з гнізда в с. Велика Бакта
27-06-2023PNG.PNG
Трансляція біля скриньки, с. Оросієво

Зовнішня камера біля гніздівлі обладнана мікрофоном і допомагає спостерігати за життям родини сов за межами домівки. Тут можна бачити процес відпочинку сипух-батьків на кровках даху або почути голос сови; як птахи повертаються по черзі з полювання, приносячи гризунів. 

Камеру встановлено на початку квітня 2023. Цьогорічні спостереження виявилися корисними й цікавими. Так, протягом місяця пара сипух відклала 10 яєць рекордну кількість. Для цього виду звично відкладати від 4 до 7 яєць, можливі коливання від 3 до 11. Значна кількість яєць свідчить, що птахам прийшлася до вподоби простора та затишна гніздова скринька й достатньо кормової бази для вигодовування пташенят. Важливою також стала фіксація денного полювання сипухи. В Україні вона веде нічний спосіб життя, вилітаючи за здобиччю в темну пору доби. Завдяки камерам вдалося зафіксувати момент повернення до гніздової скриньки птаха вдень з гризуном у дзьобі. 

Протягом літа спостереження велись за дорослішанням пташенят, їх першими вильотами. І ми знову отримали цінні дані: старші сипушата, які вже почали самостійне життя та здобування їжі, повертались до домівки зі здобиччю, щоб поділитися з молодшими братами і сестрами. Спочатку здалося, що в гості до сім’ї сипух завітала інша сова. Але як  показала трансляція, дорослі пташенята регулярно навідувалися зі смачними подарунками до дому. 

Снимок2.PNG
Трансляція біля гніздової скриньки, с. Оросієво

Неочікувано в другій половині липня та сама пара сипух почала робити нову кладу. Наразі вже сім яєць. Тобто нас чекає нове спостереження та продовження трансляції.

Пташенята сипухи, на відміну від інших видів сов, знаходяться в гнізді доволі довго — близько двох місяців (7-8 тижнів). Тож попереду ще багато цікавих відеомоментів із життя сов сипух.

 

Дивитися трансляції  тут.

Проєкт впроваджується за сприяння Союзу охорони природи і біорізноманіття Німеччина (Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU)).

← Всі новини