← Всі новини

Планові обрізки зелених насаджень, видалення аварійних дерев у місті та птахи в таких умовах


4 травня 2023

За словами виконавців робіт з обрізки це був необхідний плановий захід. За нормами, дерева в населених пунктах, які досягають вікової межі, становлять небезпеку для людей. Найчастіше це стовбури старих або мертвих дерев різних видів, які  можуть впасти під час будь-якого буревію. 

Водночас дуплясті дерева  притулок для різних видів тварин. У цьому випадку дупло було гніздом сови сірої. 

Сова сіра цінний мишоїд, який, серед іншого,  «вичищає» довкілля від гризунів. 

F373IB TAWNY OWL_1.jpg
Сова сіра. Фото: Anastasios Leventis

Мертва деревина відіграє ключову роль у підтриманні природного відновлення, збереженні біорізноманіття. Через важливість збереження старої деревини в установах природно-заповідного фонду заборонені або обмежені рубки.

У містах, особливо на ділянках з активним пішохідним і транспортним рухом, на жаль, зберегти старі дерева неможливо. Що ж робити з залежними від дуплистих дерев тваринами в місті? 

Сова сіра – вид, який охоче займає штучні гніздівлі. 

 

Пташенята сови сірої. Відео надане виконавцями робіт з обрізки дерев

Щоб уникнути надалі подібних сумних історій під час видалення аварійних дерев і забезпечити стале збереження біорізноманіття зелених зон населених пунктів, профільним установам міста достатньо взяти на озброєння екологічно дружній спосіб догляду за деревно-чагарнитковими насадженнями. Для цього варто дотримуватися таких правил:

  1. До обстеження дерев для відбору на обрізку/вирубування, окрім інших,  долучати зоологів, зокрема орнітологів, щоб виявляти гніздування птахів, зокрема рідкісних/вразливих видів.
  2. Перед видаленням відібраних дерев з гніздами великих птахів (хижих, сов), дуплогніздників (шпаків, синиць, повзиків та інших), виготовити та розвісити поряд штучні гніздівлі для них (пропонуємо варіанти креслення будиночків для сови сірої від наших колег Королівського товариства охорони птахів (Royal Society for the Protection of Birds (RSPB))
  3. Обрізання та видалення аварійних дерев проводити у поза гніздовий період птахів: з серпня по березень.
  4. Додатково розміщувати штучні гніздівлі для птахів.
2.png
Креслення штучної гніздівлі для сови сірої від RSPB
3.png
Креслення штучної гніздівлі для сови сірої від RSPB

Зі свого боку Українське товариство охорони птахів ініціюватиме запровадження у законодавстві обов’язкового виконання запропонованих правил при будь-яких планових обрізках/чистках зелених насаджень для відновлення природного балансу в містах. 

1.png
Сова сіра в штучній гніздівлі

Хочемо додати, що ми отримали інформацію саме від виконавців робіт з обрізки, які також переймалися долею пташенят. Сподіваємося, що зв’язок між профільними установами з догляду за насадженнями міста та біологами буде налагоджено. Адже довкілля важливе для кожного з нас. 

Про штучні гніздівлі для інших видів птахів  тут.

← Всі новини