← Всі новини

Планові обрізки зелених насаджень, видалення аварійних дерев у місті та птахи в таких умовах


4 травня 2023

За словами виконавців робот з обрізки - це була необхідна планова дія. Та, дійсно, в населених пунктах дерева, які досягають вікової межі становлять небезпеку для люди. Найчастіше це стовбури старих або мертвих дерев різних видів, які  можуть впасти під час будь-якого буревія. 

Та в той самий час дуплясті дерева -  притулок для безлічі тварин. У даному випадку це було помешкання сови сірої. 

Сова сіра – цінний мишоїд, який, серед іншого,  «вичищає» оточуюче середовище від гризунів. 

F373IB TAWNY OWL_1.jpg
Сова сіра. Фото: Anastasios Leventis

Мертва деревина відіграє ключову роль у підтримці природного відновлення, збереженні біорізноманіття. Через важливість збереження старої деревини в установах природно-заповідного фонду заборонені або обмежені рубки.

В умовах міста, особливо ділянок активного пішохідного і транспортного руху, на жаль, зберегти старі дерева неможливо. Що ж робити з залежними від дуплистих дерев тваринами у місті? 

Сова сіра – вид, який охоче займає штучні гніздівлі. 

 

Пташенята сови сірої. Відео надано виконавцями робот з обрізки дерев

Щоб уникнути в подальшому подібних трагічних історій у світі тварин під час видалення аварійних дерев та забезпечити стале збереження біорізноманіття зелених зон населених пунктів,  достатньо профільним установам міста взяти на озброєння екологічно дружній спосіб догляду деревно-чагарниткових насаджень. Для цього дотримуватись наступних правил:

  1. До обстеження дерев для відбору на обрізку/вирубування, окрім інших,  долучати зоологів, в першу чергу орнітологів з метою виявлення гніздування птахів, зокрема рідкісних/вразливих видів.
  2. Перед вилученням відібраних  дерев з гніздами крупних птахів (хижих, сов), дуплогніздників (шпаків, синиць, повзиків та інших), виготовити та розвісити поряд штучні гніздівлі для них (пропонуємо варіанти креслення будиночків для сови сірої від наших колег Королівського товариства охорони птахів (англ. Royal Society for the Protection of Birds (RSPB))
  3. Обрізання та видалення аварійних дерев проводити у по-за гніздовий період птахів:  з серпня до березня.
  4. Взяти на себе зобов’язання додатково розміщувати штучні гніздівлі для птахів.
2.png
Креслення штучної гніздівлі для сови сірої від RSPB
3.png
Креслення штучної гніздівлі для сови сірої від RSPB

Зі своєї сторони Українське товариство охорони птахів ініціюватиме введення у державне законодавче поле обов’язкове виконання пропонованих правил при будь-яких планових обрізках/чистках зелених насаджень для відновлення природного балансу в містах. 

1.png
Сова сіра в штучній гніздівлі

Хочемо зазначити, що отримали інформацію саме від виконавців робот з обрізки, які також переймалися долею пташенят. Сподіваємося, що зв’язок між профільними установам з догляду за насадженнями міста та біологами буде налагоджений. Адже навколишнє середовище важливим для кожного з нас. 

Про штучні гніздівлі для інших видів прахів  тут .

← Всі новини