← Всі новини

Порахуємо лелек! Шукаємо волонтерів Міжнародного обліку


6 лютого 2024

Попередній — сьомий — відбувся в 2014-2015 роках. У 2024 році BirdLife International організовує VIII Міжнародний облік, який в Україні координуватиме Українське товариство охорони птахів.

Гніздо на штучній гніздівлі на діючому електричному стовпі в с. Сушки (Черкаськаобл.), 24.06.2023 р. Фото: Віталій Грищенко

У попередніх обліках в Україні брали участь широкі кола громадськості, найбільш активними були члени Товариства. То ж нині запрошуємо всіх охочих до співпраці цьогоріч. Перепис лелечих гнізд у своїй місцевості — цікаве й актуальне завдання як для шкільних гуртків, так і для окремих аматорів.

Товариство працює над розробкою діджиталізованої програми, додатку на смартфон, використовуючи який можна легко надати дані про птаха з будь-якого куточка нашої країни. 
Реєструйтеся в нашій волонтерській базі для участі в Міжнародному обліку лелеки тут

За вказаною в анкеті інформацією буде надіслане запрошення на онлайн-семінар щодо обліку лелеки, а також додаткові просвітницькі матеріали.

Виводок білого лелеки, який щойно залишив гніздо, гуляє біля нього прямо на сільський вулиці (с. Глинськ, Кіровоградська обл.), 18.07.2023 р. Фото: В. Грищенко

У минулому обліку 2014-го року брало участь 48 країн. В Україні обліки ж проводяться з 1993 року. 

Цього птаха в різних місцевостях України ще називають чорногузом, буслом, боцяном, гайстром. Він добре відомий усім, бо мешкає поряд із людьми й належить до найбільш улюблених наших пернатих. Чисельність білого лелеки протягом тривалого часу практично повсюди скорочувалась, але в 1990-х роках почала зростати. Дані про її подальші зміни дуже цікаві й важливі для науковців. Вони потрібні для контролю за станом популяції та розробки заходів з охорони птахів. Україна має одну з найбільших в Європі гніздових популяцій лелеки 35-45 тис. Причому на південному сході країни проходить межа ареалу — через Крим, Херсонську, Запорізьку, Донецьку та Луганську області.

Найважливіша інформація — кількість гнізд, зайнятих лелеками, і кількість пташенят у них, а також кількість лелечих гнізд, у яких пташенята не виросли. За міжнародною методикою гніздо вважається зайнятим, якщо пара лелек трималася біля нього хоча б із місяць, незалежно від результату гніздування. Кількість пташенят найкраще підраховувати в другій половині червня – першій половині липня, коли вони вже підросли. А поки що можна взяти на облік гнізда; подивитися, на чому вони розташовані; простежити, коли у вашій місцевості з’являться перші лелеки; поспостерігати, як вони займатимуть гнізда.

Зграя лелек вечором на полі біля с. Дацьки (Черкаськаобл.), 10.07.2023 р. Фото: В. Грищенко

На жаль, ми не знаємо точно, скільки в нас чорногузів. Територія велика, птахів багато, охочих їх рахувати не вистачає. Допоможіть нам дізнатися про цих птахів якомога більше!

← Всі новини