Кожні 10 років у понад 50 країнах світу відбувається масштабна природоохоронна акція – Міжнародний облік лелеки білого, присвячена улюбленому багатьма виду птаха. У 2024 році захід провели вже у восьме й Українське товариство охорони птахів традиційно координувало облік в Україні. Дані про чисельність лелек важливі для науковців. Завдяки отриманим результатами проводиться контроль за станом популяції чорногузів та розробляються природоохоронні заходи для птахів і територій їх гніздування.
До підрахунку лелек в нашій країні Товариство прагнуло залучити широкі кола громадськості, які є значною допомогою науковцям, надаючи інформацію про гніздування лелечиних пар у своїй місцевості. Для зручного широкомасштабного збору даних Товариство розробило спеціальний модуль обліку для смартфонів додатку SMART CONSERVATION
Одночасно з громадськістю відомий науковець, дослідник лелек та експерт Товариства – Віталій Грищенко проводив обліки на моніторингових ділянках. Ці території мають багаторічну історію спостережень і формують основні дані обліку. Експерт також проаналізував інформацію, зібрану волонтерами та установами природно-заповідного фонду.
Облікові дані надходили з усіх областей України, але з південного сходу і сходу - незначні через повномасштабні бойові дії. Загалом за допомогою програми SMART ми отримали спостереження від 86 учасників-добровольців, які надали дані про 1210 гнізд лелек. Найбільше спостережень - 413 відміток надійшло з західних областей України (Рівненська, Волинська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Закарпатська). Але в підсумку, на першому місці за кількістю спостережень Київська область. Тут обліковано 247 гнізд чорногузів. Найактивніших спостерігачів ТОП нагородило тематичними призами.
Дані волонтерських спостережень доступні на створеній Google карті
Орнітологи обстежили 40 моніторингових ділянок у семи областях (Харківській, Полтавській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Черкаській, Київській, Чернігівській).
Кожна моніторингова ділянка – це одне або кілька сіл і територія між ними. Вся їх площа щороку ретельно обстежується. Реєструється кількість заселених гнізд лелеки та результати гніздування в них. На основі отриманих даних визначають основні показники – середня кількість пташенят, що виросли, на гніздову пару та на успішну пару і відсоток неуспішних пар. Успішною вважають пару, в якої виросло хоча б одне пташеня; неуспішна пара - кладка або виводок якої загинули.
За загальними даними обліку, які аналізував Віталій Грищенко, в Україні обліковано 3185 гнізд лелеки білого. З них для 2312 гнізд (близько 73%) була зареєстрована успішність гніздування. Загальна кількість виведених цими успішними парами пташенят склала 5030, тобто в середньому по двоє на пару.
За 10 років з попереднього міжнародного обліку в Україні відбулися істотні зміни в розміщенні гнізд лелек. Частка їх на стовпах електроліній значно зросла й досягла майже 80% від загальної кількості зареєстрованих. На інших опорах (будівлі, водонапірні башти, дерева та ін.) частка складає лише від 1,6 до 7,8%. Досить невелика кількість гнізд на штучних платформах (всього 13,5% від усіх зареєстрованих). Однією з основних причин орнітологи вважають малу кількість встановлених штучних платформ.
Науковці простежують тенденцію до перерозподілу гнізд білого лелеки. Відбувається концентрація їх у місцях із багатою кормовою базою і розосередження там, де вона стала недостатньою, перш за все внаслідок занепаду тваринництва та розорювання луків і пасовищ.
Підсумкова кількість нарахованих гнізд – це лише мала частина від загальної чисельності лелек в Україні. За оцінкою Віталія Грищенка на 2024 рік гніздова популяція чорногузів в Україні налічує близько 45-50 тис. пар й тримається на рівні попереднього міжнародного обліку 2014 року.
Перший Міжнародний облік лелеки білого був організований німецькою орнітологічною станцією Россіттен (Rossitten) у 1934 році. Другий пройшов у 1958 р., третій – у 1974 р. Після цього їх стали проводити раз на 10 років. Рахуватимуть чисельність чорногузів у 2024 році на всьому ареалі гніздування виду, зокрема в країнах Європи, Близького Сходу та Центральної Азії.
В Україні VIII Міжнародний облік лелек відбувався за фінансової підтримки Союзу охорони природи і біорізноманіття Німеччини (NABU).
Українське товариство охорони птахів висловлює особисту подяку міжнародним координатором обліку Vera Brust і Kai-Michael Thomsen.