Дев’ятирічний проєкт об’єднує зусилля експертів з України, Польщі, Литви, Німеччини та Угорщини та охоплює майже весь гніздовий ареал виду. Його мета — не лише зберегти існуючі популяції, а й відновити середовища існування, сприяти гармонії між людьми та природою, а також забезпечити довгострокове управління водно-болотними угіддями
Українська частина проєкту - унікальна за своїми цілями і завданнями. З цим проєктом Україна, врешті-решт, після багаторічного моніторингу виду та за результатом відзначення стійкої тенденції скорочення чисельності очеретянки прудкої через трансформацію середовища існування, перейшла до фази практичних заходів збереження цього вразливого птаха.

Програма в Україні
Головними завданнями нашої частини проєкту є відновлення порушеного антропогенними чинниками осокового болота в межиріччі Прип’яті та Циру біля села Бірки, Любешівського району Волинської області (територія НПП «Прип'ять-Стохід»), де мешкає найбільше за чисельністю угрупування очеретянки прудкої в Україні. В рамках цього завдання будуть проведені наступні заходи:
- Відновлення гідрологічного режиму ділянки площею до 300 га, спрямоване на встановлення сталого рівня води, який відповідає вимогам для гніздування очеретянки прудкої, шляхом активного його регулювання. Зараз на дані ділянці з червня наступає посуха через неконтрольований дренаж. Це призводить до втрати приблизно 100-150 (потенційних) виводків очеретянки щорічно.
- Розчистка території від заростів чагарникових верб і очерету, які сьогодні вкривають 1500 га із загальної площі проєктної території 1700 га. Легко визначити, що лише 200 га осокового болота придатне для гніздування очеретянки прудкої.
- Забезпечення переробки та реалізації фітомаси, великий об’єм якої накопичуватиметься під час видалення чагарниково-очеретяних заростів на проєктній ділянці. Для цього завдання розроблятиметься бізнес-план, який надасть можливість використати фітомасу як підприємницку діяльність. Кошти з реалізації будуть використовуватись для фінансування системних викошувань території після первинної розчистки для попередження повторного її заростання. Це сприятиме сталому збереженню відновленого середовища гніздування очеретянки прудкої.
Проводитиметься оновлення національного плану дій та української частини міжнародного плану дій зі збереження очеретянки прудкої.


Також Україна розглядається донором пташенят очеретянки прудкої для поселення їх на історичних територіях гніздування виду у Німеччині та Угорщині (країни входять у консорціум партнерів). Ці європейські місця гніздування зникли через руйнування і тепер в рамках проєкту будуть відновлені. Цей захід у разі отримання дозволу на державному рівні проводитиметься за активної участі та консультативного супроводу європейських партнерів методом транслокації, який уперше був успішно випробуваний у Литві у 2018-2019 роках у проєкті LIFE MagniDucatusAcrola (LIFE15 NAT/LT/001024) та забезпечив високі (до 22%) показники повернення птахів у місця випуску.
Оцінка ефективності заходів
Запроваджується моніторинг очеретянки прудкої та інших супутніх видів птахів, рослинного покриву як середовища існування, а також безхребетних - кормової бази птаха. Окрім робіт, які безпосередньо пов’язані з проєктною територією, будуть проведені окремі заходи, спрямовані на природоохоронну діяльність за її межами:
- Проводитимуться роботи по створенню потенційної стартової мережі майданчиків для очеретянки прудкої, які повинні стати пріоритетними ділянками для відновлення. Для цього їх планується включити до компоненту «Природна спадщина» Фонду відновлення України ЄС.
- Вивчатимуться можливості фінансування відновлення водно-болотних угідь через систему вуглецевого кредитування для розширення масштабів відновлення середовища існування очеретянки прудкої.

Перші роботи на території НПП «Прип’ять-Стохід» розпочнуться вже у червні 2025 року. Це стане не лише новим етапом у збереженні очеретянки прудкої, а й прикладом ефективної міжнаціональної співпраці у сфері охорони біорізноманіття.
Детальніше про проєкт тут
Проєкт «Збереження найрідкіснішого континентального горобцеподібного Європи: транскордонна ініціатива з відновлення популяції очеретянки прудкої» (LIFE23-NAT-LT-LIFE4AquaticWarbler) фінансується Програмою ЄС LIFE, Міністерством навколишнього середовища Литви, Umweltstiftung Michael Otto, Kurt Lange Stiftung, Bird Conservation Fund, Stiftung Naturschutzfonds Brandenburg та партнерами проєкту. Фінансується Європейським Союзом