← Всі новини

У ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ ОРНІТОЛОГИ ЗАФІКСУВАЛИ РІДКІСНУ СОВУ — СИПУХУ БІЛУ


9 січня 2023

Сипуху білу (Tyto аlba аlba), що є підвидом сипухи (Tyto аlba), відмітили в гніздовій скриньці, розміщеній у Берегівському районі Закарпаття. 

На території області, де зосереджено дві третини гніздової популяції червонокнижної сови, сипуха біла зустрічається вкрай рідко, а серед науковців вважається, що цей підвид не мешкає в Україні. Для наших територій характерний вид сипухи Tyto аlba, яка гніздиться лише на Закарпатті та півдні країни. Вона має світло-вохристий колір з рудими, попелястими крилами. Підвид сипухи білої трапляється переважно в Великобританії та Ірландії.

IMG_20221215_131155_BURST1.jpg
Сипуха біла з учасником моніторингу - орнітологом Леонідом Покритюком

«Це рідкісна зустріч й цікаво, що сипуха біла є саме підвидом сови, а не альбіносом, у якого відсутній відповідний пігмент. Завдяки попереднім заходам зі встановлення штучних гніздівель нашим природоохоронним  проєктом, ми змогли отримати такі унікальні наукові дані», каже Леонід Покритюк, орнітолог, експерт Українського товариства охорони птахів. «Попередня зустріч з білосніжною красунею відбулася 25 травня 2021 року під час першого моніторингу. Загалом за 20 років досліджень сипуху білу мені доводилось бачити всього чотири рази. Нині важливо, щоб якомога більше місцевих громад дізналося про рідкісну сову і загалом про цей червонокнижний вид сипуху, її користь для людини й важливість для природи, та долучилось до збереження виду на Закарпатті. Так ми зможемо сприяти зростанню популяції виду.»

Біла сипуха відпочиває у гніздовій скриньці.jpg
Сипуха біла в штучній гніздовій скринці
1.jpg
Сипуха біла з учасником моніторингу - орнітологом Леонідом Покритюком

З 2021 року на території Закарпатської області впроваджується природоохоронний проєкт зі сприяння збереженню сипухи. Проєкт реалізує ГО «Українське товариство охорони птахів» за сприяння Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU). Його мета покращення умов гніздування сипухи  шляхом створення для неї штучної гніздової бази за зразком європейських країн (Угорщини, Словаччини, Польщі, Румунії), в яких такими заходами досягнуто зростання чисельності цієї сови на гніздуванні від 400 до 2000 особин (для вказаних країн).

На першому етапі проєкту в Українському Закарпатті було розміщено 50 штучних гніздівель, які встановили у відібраних та погоджених з господарями будівлях (на горищах, під дахами) Берегівського і Мукачівського районів.

За результатами виконаної роботи було досягнуто зростання кількості гніздових пар сипух, які поселились та успішно вивели потомство в розміщених штучних гніздівлях. Це позитивна тенденція, зважаючи на ті обставини, що 2022 рік виявився для сипухи (не лише в Україні, а загалом в Європі) неуспішним. Несприятливі природні умови пізня весна і спекотне літо лімітували чисельність гризунів. Багато сов через брак харчів не взялися до розмноження. Сипухи, які загніздилися (згідно з даними  веб-камери в селі Оросієво, Закарпаття), втратили частину пташенят.

Більше новин про сипух Закарпаття в соцмережах проєкту тут.

← Всі новини