← Всі новини

Візит професора Александра Роуліна в Україну: збереження сипух та поглиблення міжнародної співпраці


2 червня 2025

До цього часу більшість досліджень сови сипухи в Центральній Європі базувалися переважно на даних західноєвропейських популяцій. Україна та зокрема Закарпаття, є особливим «пограниччям» між кількома біогеографічними зонами, тож у проєкт ТОП зі встановлення та моніторингу штучних гніздових скриньок для сипухи має важливе значення з наукової точки зору. Українські дослідження сипухи розширять відомості щодо сови, умов гніздування та сформують повну картину розповсюдження виду в Європі.

Професор Роулін під час участі в моніторингу сипух в Україні

Професор А. Роулін уперше відвідав нашу країну задля налагодження більш глибокої співпраці з українським колегами. У рамках попередніх контактів він вже консультував фахівців Товариства щодо методології моніторингу сипух. Цього разу йшлося про підготовку спільної серії публікацій, присвячених оцінці ефективності гніздової програми, а також про планування спільних грантових заявок на науково-дослідницькі проєкти.

Експерт Леонід Покритюк під час перевірки гніздової скриньки

Швейцарські гості разом з фахівцями ТОП відвідали декілька локацій Берегівського району, де Товариство спільно з NABU  у 2021 році встановили 50 штучних гніздових скриньок для сипухи та регулярно досліджує успішність гніздування сови. Професор Роулін з захоплення спостерігав за обстеженнями, які проводив Леонід Покритюк, був вражений професіоналізмом свого українського колеги в польових дослідженнях, та долучився до обстеження задля обміну досвідом і передачі своїх знань. 

У Берегові науковці познайомилися з волонтерським осередком «Кожен може допомогти», в якому проводиться еко-просвітницька діяльність щодо рукокрилих і птахів. Професорка Крістін Мор зауважила, що така комплексна модель «кажани + сови + громада» є унікальною в Європі й може стати прикладом для інших країн.

Відвідування Ужгородського краєзнавчого музею

Кількаденне перебування в Закарпатті для швейцарських науковців виявились багатими на знайомства, зустрічі з колегами, організаціями та проєктами регіону. 

Професор Александр Роулін – провідний орнітолог лабораторії екології та еволюції Лозаннського університету (Швейцарія), автор понад 500 наукових публікацій, присвячених еволюційним, екологічним та поведінковим аспектам сипух (Tyto alba). Він уже понад два десятиліття очолює міжнародні програми з вивчення ареалів розповсюдження та гніздування сипух у Європі, Північній Африці та Азії. Його дослідження допомогли відпрацювати стандартизовані методики моніторингу сипух, а також показали, як культурні уявлення про цих птахів впливають на їх охорону.

Україна приєдналася до міжнародної ініціативи «Сови за мир», яка об’єднує природоохоронців, науковців і фермерів із різних країн задля спільного обговорення та вирішення екологічних і соціальних викликів. У цьому контексті професор Роулен виступає одним із провідних координаторів програми, спрямованої на використання символіки та практичних прикладів роботи з сипухами для зміцнення регіональних зв’язків і поглиблення міжнародного діалогу заради миру.

← Всі новини