← Всі новини

ЗАРИБЛЕННЯ ВОДОСХОВИЩА – ВІДНОВЛЕННЯ ВОДНОГО БАЛАНСУ


30 березня 2023

Українське товариство охорони птахів, керуючись у своїй діяльності концепцією відновлення та сталого збереження середовищ існування птахів, особливу увагу приділяє водно-болотним угіддям, як таким, що не лише прямо чи опосередковано слугують місцем існування великої кількості видів птахів України, а й пом’якшують прояви глобальних змін клімату та  виконують соціально-економічну функцію для населення.

Виходячи із цього, однією із ключових природних територій, якою опікується Товариство практично увесь час свого існування, є Полісся, де збереглись найбільші в Україні площі природних комплексів водно-болотних угідь з лісовими масивами, і які є  ключовою територією існування рідкісних лісо-болотних видів птахів Європи та численних міграційних видів.

Пуща Радзівіла_Зонування.jpg
Територія НПП "Пуща Радзівіла" / карта зонування

На сьогодні наймасштабнішою природоохоронною роботою  Товариства на Поліссі був проєкт «Полісся – дика природа без кордонів» (2019-2024рр.), який впроваджувався на території басейну Прип’яті в України і Білорусі. За 3 роки реалізації проєкту вдалось значно підвищити захист дикої природи Українського Полісся від знищення, зокрема розширити Смарагдову мережу на 171,3 тис. га, створити національний природний парк «Пуща Радзівіла» площею 24,2 тис.га. на Рівненщині,  6 пралісових пам’яток природи,  та розширити або започаткувати 10 заказників у Волинській, Рівненській, Житомирській областях. 

Одночасно з реалізацією цього проєкту, за фінансової підтримки Coca-Cola Foundation та активної участі Березівської сільської громади Сарненського району Рівненської області на території новоствореного НПП «Пуща Радзівіла» були проведені роботи з відновлення русла річки Безіменної (притока Ствиги), яку таким чином вдалось убезпечити від вмирання та пов’язаної з цим деградації природного заплавного  комплексу. 

MAX_0073.JPG
Вигляд на р. Безіменна та висохше водосховище до проведення відновлювальних робіт
MAX_0284.JPG
Вигляд на р. Безіменна та висохше водосховище до проведення відновлювальних робіт

З початком війни у 2022 році природоохоронна спроможність Товариства в Поліссі, як і в інших регіонах України послабилась через призупинення впроваджуваних проєктів. Однак  діяльність не зупинилась - коли війною нищиться унікальне природне середовище України, його збереження стало особливо нагальним і очевидним. 

Фото 1.png
Процес розчистки водойми для її відновлення
3.jpg
Процес розчистки водойми

Так, 16 березня Товариством був проведений черговий природоохоронний захід на території НПП «Пуща Радзівіла», спрямований на відновлення водного балансу та підвищення екологічної і соціально-економічної цінності водосховища, яке розташоване в межах парку на р. Безіменна поблизу с. Березне.  За фінансової підтримки німецьких партнерів – природоохоронної організації Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU) при активній участі Березівської сільської громади було   здійснене зариблення водосховища. Водойма наповнилась 1, 4 тон малька коропа.  

IMG_3662.JPG
Зариблення водосховища
IMG_3590.JPG
Вигляд водосховища після відновлювальних робіт

Очікувані наслідки цього заходу – підвищення екологічного балансу та цінності водосховища, покращення умов існування для рибоїдних птахів та зростання їхнього видового різноманіття та кількісного багатства на території НПП, зростання соціально-економічного стану місцевої громади завдяки перспективам рибальства,  підвищення туристичного потенціалу за рахунок суттєвого зростання привабливості водосховища, тощо. 

IMG_3586.JPG
Вигляд водосховища після відновлювальних робіт

Зараз на порядку денному Товариства подальше продовження природоохоронної діяльності на території Полісся та інших регіонів України. Не зважаючи на труднощі, викликані війною, ми зобов’язані далі працювати над відновленням та забезпеченням сталого збереження особливо цінних  природних територій, серед яких ВБУ, ліси, луки, степи, оскільки їх руйнування  в умовах війни надто масштабні і можуть стати безповоротними, якщо завчасно їх не зупиняти. 

← Всі новини