← Всі новини

ЗАРИБЛЕННЯ ВОДОСХОВИЩА – ВІДНОВЛЕННЯ ВОДНОГО БАЛАНСУ


30 березня 2023

Українське товариство охорони птахів, керуючись у своїй діяльності концепцією відновлення та сталого збереження середовищ існування птахів, особливу увагу приділяє водно-болотним угіддям, як таким, що не лише прямо чи опосередковано слугують місцем існування великої кількості видів птахів України, а й пом’якшують прояви глобальних змін клімату та  виконують соціально-економічну функцію для населення.

Враховуючи це, однією з ключових природних територій, якою опікується Товариство практично увесь час свого існування, є Полісся, де збереглися найбільші в Україні площі природних комплексів водно-болотних угідь з лісовими масивами, і які є ключовою територією існування рідкісних лісо-болотних видів птахів Європи та численних міграційних видів.

Пуща Радзівіла_Зонування.jpg
Територія НПП "Пуща Радзівіла" / карта зонування

Нині наймасштабнішою природоохоронною роботою Товариства на Поліссі був проєкт «Полісся – дика природа без кордонів» (2019-2024), який впроваджувався на території басейну Прип’яті в України та Білорусі. За три роки реалізації проєкту вдалося значно посилити захист дикої природи Українського Полісся від знищення, зокрема розширити Смарагдову мережу на 171,3 тис. га, створити національний природний парк «Пуща Радзивіла» площею 24,2 тис. га на Рівненщині,  шість пралісових пам’яток природи та розширити або започаткувати 10 заказників у Волинській, Рівненській, Житомирській областях. 

Одночасно з реалізацією цього проєкту, за фінансової підтримки Coca-Cola Foundation та активної участі Березівської сільської громади Сарненського району Рівненської області на території новоствореного НПП «Пуща Радзивіла» були проведені роботи з відновлення русла річки Безіменної (притока Ствиги), яку таким чином вдалось убезпечити від вмирання та пов’язаної з цим деградації природного заплавного комплексу. 

MAX_0073.JPG
Вигляд на р. Безіменна та висохше водосховище до проведення відновлювальних робіт
MAX_0284.JPG
Вигляд на р. Безіменна та висохше водосховище до проведення відновлювальних робіт

З початком повномасштабної війни у 2022 році природоохоронна спроможність Товариства в Поліссі, як і в інших регіонах України суттєво ослабла через призупинення впроваджуваних проєктів. Однак діяльність не зупинилася — коли війною нищиться унікальне природне довкілля  України, його збереження стало особливо нагальним і очевидним. 

Фото 1.png
Процес розчистки водойми для її відновлення
3.jpg
Процес розчистки водойми

Так, 16 березня Товариство виконало черговий природоохоронний захід на території НПП «Пуща Радзивіла», спрямований на відновлення водного балансу та підвищення екологічної та соціально-економічної цінності водосховища, яке розташоване в межах парку на р. Безіменна поблизу с. Березне. За фінансової підтримки німецьких партнерів — природоохоронної організації Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU) за активної участі Березівської сільської громади було зариблене водосховище: водойму наповнили 1,4 тоннами малька коропа.  

IMG_3662.JPG
Зариблення водосховища
IMG_3590.JPG
Вигляд водосховища після відновлювальних робіт

Ми очікуємо, що в результаті наших заходів підвищиться екологічний баланс і цінність водосховища, поліпшаться умови існування для рибоїдних птахів і зросте їх видове різноманіття та чисельність на території НПП; поліпшаться соціально-економічні умови для місцевої громади завдяки перспективам рибальства й збільшення туристичного потенціалу внаслідок суттєвого зростання привабливості водосховища тощо. 

IMG_3586.JPG
Вигляд водосховища після відновлювальних робіт

Нині на порядку денному Товариства продовження природоохоронної діяльності на Поліссі та в інших регіонах України. Не зважаючи на труднощі, викликані війною, ми зобов’язані далі працювати над відновленням та забезпеченням сталого збереження особливо цінних природних територій, серед яких ВБУ, ліси, луки, степи, оскільки їх руйнування в умовах війни надто масштабні й можуть стати безповоротними, якщо завчасно їх не зупиняти. 

← Всі новини