← Всі проекти

Ми оберігаємо очеретянку прудку



LIFE4AquaticWarbler – природоохоронний проєкт, що об’єднує провідних експертів з вивчення очеретянки прудкої (Acrocephalus paludicola/Aquatic warbler) та водно-болотних угідь – ключових територій для збереження цього виду. Це міжнародна консолідація зусиль без кордонів, спрямована на збереження птаха, який досяг крайньої межі чисельності, стрімко зменшуючи  свою загальну кількість у світі. Проєкт працює не лише задля виживання очеретянки прудкої, а й прагне сприяти гармонії між людьми, миру в суспільстві та поширенню поваги й турботи про природу.

Очеретянка прудка – найрідкісніший співочий птах Європи, що знаходиться на межі зникнення. Попри попередні природоохоронні зусилля в Польщі, Литві, Україні, Німеччині, Білорусі та інших країнах, глобальна популяція виду продовжує скорочуватися. Залишилося менше ніж 11 тис. співочих самців у менш ніж 50 місцях гніздування по всьому світу. Зважаючи на зростання загроз на всьому ареалі та шляхах міграції, час для забезпечення виживання виду спливає. Минулі ініціативи досягли чималих позитивних результатів – відновлено ключові оселища, стабілізовано популяцію виду в Литві, поглибилися наші знання про вид, розроблено фінансові механізми для збереження оселищ, і навіть завершено першу у світі успішну транслокацію виду. Проте цих перемог недостатньо.

Очеретянка прудка. Фото Žymantas Morkvėnas

Нинішній дев'ятирічний проєкт можна назвати останньою надією для очеретянки прудкої. Він об'єднує найкращих експертів у цій галузі та охоплює майже весь гніздовий ареал виду. Крім того, доповнений спорідненим проєктом «LIFE AWOM», який фокусується на критично важливих місцях міграції. Це унікальна можливість згуртувати природоохоронні зусилля по всій Європі задля порятунку виду. Якщо цей комбінований підхід не зупинить скорочення чисельності виду, навряд чи це зможе зробити будь-яка інша стратегія.

Чому це важливо

Очеретянка прудка – це більше, ніж просто птах, це символ вразливих екосистем, що знаходяться під загрозою. На рівні окремих країн за останнє десятиліття природоохоронці досягли значних успіхів. Так, наприклад, популяція в Литві стабілізувалася, відродилися величезні водно-болотні угіддя, а агроекологічне планування тепер підтримує фермерів, які охороняють птахів на своїх землях.

Але глобальна популяція виду продовжує скорочуватися. Її доля відображає стан водно-болотних угідь Європи – життєво важливої екосистеми, яка підтримує незліченну кількість видів і зберігає значну кількість вуглецю, допомагаючи пом'якшити зміну клімату.

Наш проєкт захистить ці екосистеми, що принесе користь біорізноманіттю, сільським громадам і планеті в цілому. Розвиваючи індустрію на основі біомаси, він створить відновлювані джерела енергії та економічні можливості, забезпечуючи довгострокове управління середовищем існування. Проєкт також дає надію Україні, де розташовані одні з найважливіших місць гніздування очеретянки прудкої. Всупереч викликам війни, ця ініціатива пропонує шляхи для екологічного та соціально-економічного відновлення Волинського регіону та загалом нашої країни.

Карта гніздування очеретянки прудкої в Україні станом на 2010 рік.

Як ми оберігатимемо очеретянку прудку

Проєкт базується на двох основних стратегіях збереження:

Відновлення оселищ: розширення та поліпшення місць розмноження в Литві, Польщі, Німеччині, Угорщині та Україні. Завдяки заходам з управління водними ресурсами та рослинністю в рамках проєкту буде відновлено 3910 гектарів гніздових біотопів.

Транслокація: відновлення популяцій у місцях, де птах більше не може відновлюватися природним шляхом, що розширить і зміцнить глобальну популяцію. Щонайменше шість груп очеретянки прудкої будуть відновлені шляхом переселення 760 пташенят у чотири країни.

Окрім того, проєкт допоможе:

Природоохоронні заходи в різних країнах

Україна: відновлення середовища існування найбільшої локальної популяції очеретянки прудкої (Волинська обл., національний природний парк «Прип’ять-Стохід», заплавний комплекс у межиріччі Прип'яті та Циру, між селами Бірки, Ветли та Гірки); запуск механізму переробки та реалізації фітомаси, накопичуваної в процесі відновлюваних робіт для забезпечення стійкості як довкілля, так і місцевої громади; донорські заходи для транслокації пташенят з України в Угорщину.

Литва: відновлення середовища існування, вдосконалення агроекологічних схем – завод з переробки біомаси, покращення системи управління водно-болотними угіддями для забезпечення середовища існування в майбутньому, переселення для відновлення невеликої популяції в ареалі Жувінтасі.

Польща: відновлення середовища існування, вдосконалення агроекологічних схем і переселення для відновлення майже зниклої популяції в регіоні Померанія.

Німеччина: відновлення середовища існування, створення агроекологічних схем і заводу з переробки біомаси, переселення для відновлення популяції регіону Померанія.

Угорщина: відновлення середовища існування, переміщення та дослідження, щоб зрозуміти раптове зникнення очеретянки прудкої з країни.

Проєкт також проводитиме розширений моніторинг, щоб оцінити ефективність його заходів та забезпечити досягнення цілей; розроблятиме плани довгострокового управління проєктними ділянками, оновлюватиме національні та міжнародний план дій зі збереження очеретянки прудкої; впроваджуватиме механізми для довгострокового природоохоронного управління проєктними територіями; для України визначатиме мережу пріоритетних потенційних ділянок гніздування очеретянки прудкої для включення до компоненти «Природна спадщина» Фонду відновлення України ЄС; тиражуватиме запроваджені інноваційні методи проєкту. Окрім того, заплановано низку заходів для підвищення обізнаності громадськості та популяризації важливості зусиль зі збереження виду.

Країни-учасниці проєкту

Майбутнє, за яке варто боротися

Порятунок очеретянки прудкої – це більше, ніж збереження одного виду птахів. Це про майбутнє, де люди, дика природа та довкілля гармонійно процвітають разом. Наш проєкт протидіє наслідкам зміни клімату, підтримує місцеві громади та зберігає розгалужену мережу водно-болотних угідь. Це зусилля, які гарантують, що найрідкісніший співочий птах Європи – і все, що він уособлює – не зникнуть назавжди.

Діймо разом  –  ми здатні врятувати очеретянку прудку та екосистеми, які підтримують усіх нас!

За фінансової підтримки

Короткі факти про проєкт LIFE4AquaticWarbler

Акронім: LIFE23-NAT-LT-LIFE4AquaticWarbler

Тривалість: жовтень 2024 – вересень 2033 (9 років)

Учасники: 5 країн (Польща, Україна, Литва, Німеччина, Угорщина), 7 партнерів

Площа територій, що підлягають відновленню: 3910 га (Україна – 1700 га)

Кількість птахів (пташенят), які підлягають переселенню: 760 (до 230 з України)

Слідкувати за міжнародними новинами проєкту тут

← Всі проекти