Природоохоронний проєкт з підтримання гніздової популяції сипухи в Україні Товариство впроваджує за сприяння Союзу охорони природи і біорізноманіття Німеччини (NABU) на території Берегівського та Мукачівського районів Закарпатської області. Нині тут зосереджено дві третини гніздової популяції зникаючого виду сов в Україні — сипухи.
Перша частина проєкту полягала в поліпшенні умов гніздування сипухи шляхом створення штучної гніздової бази за зразком європейських країн (Угорщини, Словаччини, Польщі, Румунії). Завдяки таким заходам у цих країнах досягнуто зростання чисельності виду на гніздуванні від 400 до 2000 особин.
У ході впровадження проєкту в Українському Закарпатті ми виготовили 50 штучних гніздівель, котрі розмістили в відібраних і погоджених з господарями будівлях (на горищах, під дахами тощо) в Берегівському та Мукачівському районах. У результаті цієї роботи вдалося досягнути зростання кількості гніздуючих сипух на 17 пар, які поселилися та успішно вивели потомство в розвішаних штучних гніздових скриньках.
У кількох гніздівлях ми встановили камери спостереження. Вже другий рік поспіль налагоджено відео трансляцію за життям сипухи: шлюбний період, створенням сім’ї та вигодовування пташенят.
Як показали роботи з відбору та розміщення штучних гніздівель для сипухи, місцевому населенню бракує інформації, обізнаності та екологічної мотивації щодо цієї сови про важливість збереження її гніздової популяції. Зокрема, не всі господарі погоджувалися на приваблення сипухи у їхні садиби. Ефективне та стале збереження птахів, як і інших тварин, досягається у тому разі, коли громадськість схильна та залучена до такої діяльності. Тому ключовим механізмом успішної реалізації завдання з підвищення чисельності та сталого збереження гніздової популяції сипухи в Україні є залучення громадськості до цієї діяльності (приваблення сипухи та її збереження).
Тому друга частину проєкту ми присвячуємо саме роботі з громадськістю та впровадженню еко-просвітницьких і практичних заходів серед місцевого населення Закарпаття.
На наступному етапі плануємо розшири географію проєкту, включивши території, де зустрічається сипуха, на заході та півдні країни, впроваджуючи заходи зі встановлення штучних гніздових скриньок.
Очікуємо, що завдяки втіленню усіх запланованих заходів, чисельність виду в Україні суттєво зросте й сформується його стабільна популяція. Також надалі вестимемо постійний моніторинг гніздування сипух разом із з еколого-просвітницькою роботою, щоб формувати позитивне ставлення до сипухи серед українців.
Стежити за новинами проєкту можна тут.