Облік включатиме підрахунок гнізд, зайнятих лелеками, пташенят у них, а також лелечих гнізд, у яких пташенята не виросли. Зібрані дані про чисельність лелеки білого важливі для науковців й необхідні для контролю за станом популяції лелек і розробки заходів із охорони цього виду птахів.
Рахуватимуть чисельність лелеки білого в цьому році не тільки в Україні, але й на всьому ареалі гніздування виду, зокрема в країнах Європи, Близького Сходу та Центральної Азії. Стан популяції виду в світі відстежують починаючи з 1934 року в ході регулярних міжнародних обліків — однієї з найстаріших міжнародних програм із моніторингу біорізноманіття. Останні такі обліки лелеки білого проходили в 2014-2015 роках.
«Чисельність білого лелеки протягом тривалого часу практично повсюди скорочувалася, але в 1990-х роках почала зростати. За нашими попередніми підрахунками в Україні щороку гніздиться близько 30-35 тисяч пар білих лелек. Цьогорічний облік дозволить з’ясувати сучасну чисельність української популяції цього виду», — каже Віталій Грищенко, координатор обліків лелеки білого в Україні, експерт Українського товариства охорони птахів.
Стан популяції лелеки білого часто вказує на проблеми в довкіллі, зокрема, на втрату водно-болотних угідь чи зміни в сільському господарстві. Тому присутність лелек біля наших домівок може гарантувати, що навколо нас ще збереглися природні луки, заплави й болота, які є важливими середовищами годівлі лелек.
У минулих обліках в Україні брали участь широкі кола громадськості, найбільш активними були члени Українського товариства охорони птахів. І нині до обліків можуть долучатися всі охочі: перепис лелечих гнізд у своїй місцевості — цікаве й актуальне заняття для кожного. За міжнародною методикою гніздо вважається зайнятим, якщо пара лелек трималася біля нього хоча б із місяць, незалежно від результату гніздування. Кількість пташенят найкраще підраховувати в другій половині червня – першій половині липня, коли вони вже підросли.
Цьогорічний облік відбувається з використанням нових цифрових технологій, що дає можливість легко приєднатися до участі і без зайвих зусиль надати облікові дані через смартфон. Суть полягає у розробленому ТОП спеціальному модулі для додатку у смартфонах на основі міжнародної природоохоронної програми SMART зі збору даних. Потрібно лише завантажити додаток у свій смартфон з будь-якою операційною системою.
Для більшого розуміння як заповнювати та пересилати облікові дані за програмою SMART пропонуємо підготовлену ТОП відео-інструкцію щодо користування опціями та всіма необхідними посиланнями для встановлення конфігурації, які опубліковані тут.
Цього року за підтримки всіх охочих плануємо дізнатися про цих птахів якомога більше.
Карта VIII Міжнародного обліку лелек за даними українських спостерігачів,
які беруть участь за допомогою додатку Smart Concervation