← Всі проекти

Всеукраїнський облік гніздування лелеки білого в умовах війни



Образ лелеки для українців є магічним символом зі споконвічних часів. Ці птахи для нас асоціюються з добробутом і спокоєм, можливістю жити в мирі з природою, адже сусідство людини і дикого птаха додає нам відчуття спорідненості та гармонійності відносин з природою.

24 лютого 2022 року віроломне військове вторгнення РФ на територію України вмить зруйнувало спокійне мирне життя українців та найулюбленіших птахів-сусідів — лелек білих. У той рік,  ймовірно, чимала кількісті лелечих пар в Україні, як і люди, втратили свої домівки через ворожі руйнування. Зараз перед нами гостро стоїть питання, як лелеки виживають в умовах війни, чи потребують нашої допомоги і що ми маємо зробити для їх збереження. Щоб відповісти на ці питання, Українське товариство охорони птахів ініціює облік лелек.

white stroke-4.jpg
Гніздо лелеки білого 2022 року. Київщина після бойових дій. Фото: Володимир Ветроградський

Дані про гніздування лелеки білого на території України в умовах війни збиратимуться протягом травня – серпня 2023 року. Товариство проводить облік на основі анкетування з подальшим аналізом та оцінкою результатів.  Облік має на меті визначити сучасний стан гніздової популяції лелеки білого в України для об’єктивної оцінки впливу війни на птаха та розроблення й в подальшому впровадження плану природоохоронних заходів. 

Цьогорічний облік передує міжнародному обліку чисельності лелеки, який впроваджує провідний фахівець з вивчення лелеки білого  В.М. Грищенко. Міжнародний облік відбувається раз на десять років і триватиме протягом 2024 року. 

DSCN4862.JPG
Лелека білий

Цьогорічне анкетування проводиться в форматі заповнення онлайн-форми. Успіх цієї природоохоронної ініціативи значною мірою залежить від активної участі громадськості. Просимо усіх небайдужих долучитися до Всеукраїнського обліку лелек білих 2023 року та заповнити анкету.

Онлайн-анкета за посиланням тут  

Rovno_PLP 337.jpg
Сім'я лелеки на гнізді

Анкету можна заповнити як при спостереженні за одним гніздом, так і за більшою кількістю гнізд в одному населеному пункті. Якщо бажаєте зазначити спостереження з різної місцевості, необхідно на кожен населений пункт заповнити окрему анкету, оскільки електронна форма не дозволяє розгалужувати дані й можуть виникнути неточності у дослідженні. Загалом, анкета розрахована на 8 гнізд з одного населеного пункту.

Онлайн-форма невелика за обсягом і розподілена на питання обов’язкові, які допомагатимуть дослідженню, та додаткові, на які можна не відповідати при заповненні.

 

Долучайтеся до обліку лелеки — разом ми можемо більше!

Заповнити анкету - тисніть 

← Всі проекти